stenly1

přepis společných pozemků bez našeho vědomí

máme se sousedkou ve spoluvlastnictví pozemky náhodným nahlédnutím do katastru nemovitostí dne 23.8.2011 jsme zjistili že sousedka své spoluvlastnictví přepsala bez našeho vědomí na vnučky Víme že přepsat to lze pouze na přímé příbuzné což jsou rodíče, sourozenci a nebo děti, ale vnučky nejsou přímé příbuzné Jak pokračovat dál neboť s tím nesouhlasíme
Doplňuji:
spoluvlastnictví jsme získali na základě kupní smlouvy při zakoupení rodinného domku Zmiňované pozemky jsou společný dvůr mezi domky a pozemky mezi hospodářskými budovami

Odpovědi
anonym

A mate nejakou smlouvu i mezi sebou ? Jako spoluvlastnici. ? Jestli ne , tak ona pak muze prepsat na kohokoli .. i uplne ciziho cloveka.
Z ceho usuzujete vy .. , ze vite , ze lze prepsat jen na prime pribuzne. ?
Primych pribuznych se tyka jen neplaceni dane , ale nic jineho. Zkuste dopsat . -iv-

baghira

Příbuzní v řadě přímé jsou děti, vnuci a vnučky, rodiče a prarodiče.
Příbuzní v řadě pobočné (neboli tzv. nepřímí příbuzní) jsou sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety.

Spoluvlastníci můžou převést svůj podíl na osoby blízké (tj. především přímé příbuzné, manžele atd.) i bez toho, aby museli svůj podíl nabídnout ostatním spolumajitelům jako předkupní právo.

Takže s vašim nesouhlasem máte smůlu – sousedka je podle mého názoru v právu.

Ono je to logické, kdyby to převedli ve dvou krocích, sousedka dětem a ony zase svým dětem, dopadlo by to úplně stejně.
Doplňuji:
Ještě doplním, že i kdyby to prodali úplně cizím lidem, tak jediné, co máte, je předkupní právo. Nějaký souhlas nebo nesouhlas je irelevantní.

standa

…a ještě bych doplnil vyčerpávající odpověď baghiry o fakt, že „Katastr“ by (proboha) snad už neměl povolit převod, který by byl v rozporu se zákonem 🙂

To -iv- :
§ 140 občanského zákoníku
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t2.aspx