Zvědavý

Přemýšleli jste někdy o tom jak by to tu vypadalo kdyby tu nikdy nebyl komunismus ???

Jaké by tu byly platy, zákony, politické strany, jakou hodnotu by měla koruna, že by jsme třeba vůbec nemuseli být v dluhu (nebo v minimálním dluhu) že bychom byly vzdělanější, chytřejší lidé kdyby se tu dějiny 40 let učili tak jak byly a minimálně o 50% větší znalost angličtiny-kdyby se 40 let neučila hloupá ruština, kdyby „náš vzor“ 40 let nebyla země kde „včera znamená dnes“ atd atd..? ŽE BY JSME SKUTEČNĚ MOHLI BÝT HRDÍ NA TO ŽE JSME ČEŠI ??? Vím že nemá smysl nad tím polemizovat že je to dávno pryč.. přesto je mi s toho smutno
Doplňuji:
quentos: že tu komunismus nikdy nebyl ? Jen to nejmenší : Tak proč se nejmenovala Komunistická strana Československa nejmenovala Socialistická strana Československa ?? Tady byl (především v 50.letech)sakra trvdej komunismus. -Nebo to mám brát tak že jste všichni zapomněli na to co se stalo na Národní třídě ??…

Nejlepší odpověď
anonym

Tak komunismus tady NIKDY nebyl.
Ale kdyby nebylo komunistů, tak by nebyl ani Československý stát.
Musíš jít taky do hloubky dějepisu.Kdo nás zradil a zaprodal Hitlerovi?Myslíš, že to byli komunisti?OMYL, byly to západní mocnost, čili Anglie, Francie.
Kdo nás osvobodil ve 2. světové válce?Byl to Stalin a SSSR (a zase kdo si rozdělil Evropu na Jaltské konferenci? Kdo schválil Stalinovi, respektive ustoupil Stalinovi která armáda má až kam v Čechách postoupit?)
Takže nebýt Hitlera, měli bychom se určitě lépe, ale VÍTĚZ určuje rozdělení světa (zrovna tak dneska AMERIČANÉ určují v které zemi bude jaké vláda) a naše republika musela být pod vládou SSSR.A KOMUNISTÉ ZA TO NEMOHLI, protože SSSR určoval kdo bude vládnout.
A na druhou stranu.Komunisté vyhráli volby, protože obyčejný dělnický lid už měl po krk nadvlády kapitalistů (čeledíni, služky, lidi z fabrik byli na tom skoro stejně jako otroci).A lidi si pamatovali, kdo nás zradil v r. 1938 a kdo nás osvobodil v r.1945.

Další odpovědi
quentos

Však on tu taky nikdy nebyl, byl tu socializmus. A i to bohatě stačilo, nestrašte.

klumprt

Kdyby tu nevládli komunisté, ale zůstali bychom radši neutrální (tzn. ani NATO, ani Varšavský pakt), tak odhaduju, že by to tu mohlo být jako v Rakousku. Možná bychom ale bývali museli nechat Slovensko za železnou oponou, jinak by nás Stalin nenechal. A taky by asi Američani bývali museli obsadit v r. 1945 aspoň Prahu.

Byli jsme průmyslově velmi rozvinutá země. Neprohnala se přes nás válka s . takovou devastací jako v Německu nebo v Rusku. Takže kdybychom přijali Marshallův plán a dali se cestou trhu a demokracie, tak si myslím, že bychom na tom mohli být i líp než Rakousko.

mosoj

Nemá cenu o tom polemizovat opravdu. O to víc s tím kdo neví o co jde. Platy byly sice nízké, ale byl i nepřímý příjem. Dotace do cen potravin, dopravy, školství, kultury, dětského oblečení ( to se muselo zrušit, protože ho sem jezdili vykupovat ze západu, zajištěné zaměstnání, důchod, zdravotní péče a ještě mnoho dalšího. On to někdo doplní.

Po převratu říkali, že prý je lepší ty dotace zrušit a raději je dát jednotlivci ať si rozhodne kam ty peníze vrazí sám.
No a co z toho je. Platy jsou stále nízké a nevystačí ani na bídné živobytí. Kde jsou ty slíbené peníze z dotací. Jak je dostane ten co po padesátce již nesežene zaměstnání.

Takže smutni dál, já vím své, já jsem to zažil. Tím v žádném případě neříkám, že bylo všechno v pořádku, ale dnes je toho v nepořádku mnohem víc.

Tak co mládek, trapná odpoveď ? , ale pravdivá.
Doplňuji:
Pokd člověk nezažije na své kůži oba režimy nemůže pochopit.

Mirdas

Stačí porovnat období těsně po válce co se týká úrovně nás a sousedního Rakouska kam jsme dovázeli prakticky cokoliv aby vůbec přežili a dnes ?
Hitlerovi nás skutečně zaprodali Francie, Anglie neboť si najivně mysleli že se sami od rozpínavosti Německa sami ochrání.
Ovšem nespolupracoval v tu dobu s Hitlerem, obdivoval a ve všem podporoval i rozdělil si Evropu soudruh Stalin ?

Shaohao

je treba pockat na vymenu generaci, je tu jeste dost poblaznenych bolseviku…
Pak se teprv uvidi jak to bude dal. Z vychodu nikdy neprislo nic dobreho.

Putin

*, že bychom byli, *z toho smutno. Nemuseli být v dluhu? Do dluhu jsme se nejvíce dostali až PO komunismu :) „hloupá ruština“; k tomu se raději vyjadřovat nebudu, můžu říct to samé o jakémkoli světovém jazyce, co ti dala ruština před 40 lety? Tolik co Angličtina nyní, není žádná hloupá ruština! Nejsi hrdý na to, že jsi Čech? Tak to asi nejsi Čech, dle tvé gramatiky :(

anonym

Nebyly tady drogy v takovém množstí a veřejně bezdomovci,všichni měli řád do života – morálku,lidi nebyli tolik zkažení "z venku"díky ochranné totalitní cloně,tolik zubožených lidí po sametové revoluci,nebyla lichva – vtírající se půjčky všeho druhu a pasti pro naše lidi,nechutní homouši,zavírali zvrhlé katolické kněze,čtení bble bylo zakáno,nebyli sekty(jenom komunisti) jo jo,já jsem spokojený jak to je,rusáci jsou na tom mnohem hůř!Dnes jsou akorát všeci zoufalí a kriminalita stoupla,ti nahoře čekají až ti nejvíc postižení odumřou HAIL SATAN!

Quimby

Kdyby…
Systém tvoří lidé, komunismu nedržel jeden člověk, ale celá část společnosti, já tu dobu nezažil, ale občas přemýšlím, co se stalo s těmi lidmi po roce 89, nebyl tu žádný krvavý převrat nebo podobné věci…

zjentek

..neměl bych ani ty kouty z tý zatracený vojenský lodičky

Mapel

To jsou velice špatně položené otázky. Odpověďmi na ně se nic nezmění. Spíše bych se vrhnul do analýzy (což někteří udělali) a zhodnotil co bylo dobré a jak to aplikovat na tržní mechanizmus. Takto jsem vystupoval v roce 89, ale zájem byl nové moci si urvat co nejvíce. Takže se zamysleme co převažovalo a každý se na to dívá z toho úhlu co zažil. Jináč bude odpovídat běžný člověk, jináč ten co chtěl něco změnit a jináč ten co byl pod dohledem STB. Říci, že bylo vše špatné je nesmysl. 50. léta bylo svinstvo, ale z dnešní televize kdy strážník střílí do lidí je v pořádku. Nejdříve se tu musí najít vůle ke změnám ve prospěch lidí.

anonym

Nikdy tu nebyl a nebude,jsi trošku mimo mísu chlape!

arygnoc

vážený pán zvědavý,
máte to nejaké popletené.

štátny dlh vznikol až po zániku „zlého socializmu“ (komunizmus bol idea ježišova a potom marxova, v oboch prípadoch šírená mečom).
vzdelanosť nezávisí od systému, ale od ľudí – dnes je polovica národa dementeného (aspoň podľa pedagógov – to je tu samý autisty, disgrafik, diskalkul a bohviečo ešte dis), o základnej gramotnosti ani nehovorím. angličtina nie je spasenie sveta, a verte, ruštinu ešte budete potrebovať. a možno i čínštinu a arabštinu.

česká hrdosť skončila za husitských vojen – odvtedy, okrem piva a pár významných jedincov niet na čo byť hrdý.

ad ksč:
na mene strany nezáleží, rojkovia žijú i dnes a o prezliekačoch kabátov ani nehovorím.
za to, že praha nebola zrovnaná so zemou možno ďakovať iba zlým komunistom a sovietom.
niečo by o tom vedeli hovoriť plzeňáci, ktorý si bomby užívali až fakt do konca vojny.

nie všetko bolo dobré, nie všetko bolo zlé.
tak isto ako dnes, nie všetko je dobré, nie všetko je zlé.

stáva sa módou a trendom posudzovať všetko čierno-bielo – i to niečo hovorí o spoločnosti, vzdelaní, hrdosti.

;-Q

huxa

quentosy, ty bys přeci mohl vědět, jak se tvoří slova, komunismus, ideologie, tu nikdy nebyl, ovšem vládli tu komunisté-byli jsme komunistická země a byl tu komunismus jako vláda komunistů.

K otázce-možná bychom měli vyšší platy, zákony více doprava, ovšem když se podíváš na okolní lidé, třeba jen sem do diskuze, co zde vidíš? Menší polovinu duší totalitní režim uchvátil natolik, že znova volí komunisty a vracejí se ve svých vzpomínkách do těchto časů, teď si vezmi, že tehdy je volila převážná většina lidí, takže si vezmi, jaké podmínky a jaká mentalita tehdy musela být. Ano, možná to byli podvrhnuté volby, ovšem nebyli proti nim žádné větší protesty, …

Jsem velmi rád, že zde tato éra byla a dala nám zkušenosti. Jako první láska, téměř nikdy nevyjde, ovšem dostal jsi cenné zkušenosti a bez ní další vztahy by bylo daleko těžší navazovat.

dědapetr

Komunisti jsou zde pořád,jedni to dají veřejně a nestydí se zato a ti druzí se ukryli do jiných politických stran a odtud stále řídí tento stát.

Hlada

Kdyby se daly takhle jednoduše zastavit dějiny, tak bychom nejspíš byli součástí Rakousko-Uherska. To by ale nemohly být v Evropě války a poválečné rozdělení. V našich školách se vždycky učil cizí jazyk, nejspíš by to dál zůstala němčina. Jako Češi nejsme sice moc hrdí, zato nám pořád chodí orloj na Staroměstském náměstí.

led

Odhliadnúc od mýlneho pomenovania minulého politického zriadenia, nemali by ste na koho nadávať. A na seba a svojich priateľov nadávať je bolestivé.

dudu

Těžko porovnávat nesouměřitelné. Např. už jen pokud jde o paritu jednotlivých měn v rámci tehdejší RVHP. Za komoušů měl rubl fixní cenu deset korun, dnes stojí 38 haléřů. Rovně nejde ani domyslet příjmy republiky za uran odvezený do Ruska, pokud bychom měli možnost prodávat jej za tehdejší tržní ceny a v dolarech. Naproti tomu pro nás za výhodných podmínek probíhaly z Ruska třeba dodávky ropy a plynu. A konečně – už kdysi tehdejší absolventi VUMLu odpovídali na otázku zda budou za komunismu peníze, že „ano, ovšem jak u koho“. No a dnes to platí dvojnásob.
Doplňuji:
Americký dolar tehdy stál vč. VRCV osmnáct korun, jeho současná reálná cena činí zhruba 19 CZK.

Zanyn

No – asi by tu nebyl onen bytový boom co máme jako ony „králíkárny“, ale žilo by se tu podobně jako jinde za onom našem zaslíbeném západě. Viz třeba https://www.sto­plusjednicka.cz/jak-se-bydli-v-evrope-bytu-je-nadbytek-bydleni-je-nedostupne

anonym

pro Zvědavý
Tak asi nevíš co je komunismus.
Komunismus je to, že se nedělá za peníze a každý dostane věci (potraviny apod) podle svých potřeb.Zkrátka je to na principu kibucu.Zisky jsou investovány zpět do osady poté, co jsou zajištěny základní životní potřeby členů kibucu – strava, oblečení, ubytování a také zdravotní a sociální péče. Kibuc poskytuje svým členům také kulturní a sportovní vyžití. Obyvatelé kibucu se nazývají kibucníci.
A tohle byla ideologie komunistů, dostat společnost na tuto úroveň.
Ona myšlenka komunistů byla dobrá, ale zvrhlo se to.
To je úplně stejné jako v této společnosti.Myš­lenka revoluce byla dobrá, ale zvrhlo se to a v této době se má dělnická třída (aby jsi to pochopil, to jsou všichni, kteří musejí makat rukama a dělají na normy a směnují) hůř než se měla za komunistů.
Tam jsme si jako dělníci vymohli určitá práva a byli jsme bráni jako lidi.Dneska každý ponikatel řekne."Když se vám to nelíbí, tak můžete jít."A s lidma se zachází jako s onucí.Když dosáhneš věku kolem padesátky, tak tě vyrazí, PROTOŽE JSI PRO PODNIK NEPERPEKTIVNÍ.
To za komunistů NIKDY nebylo aby někoho v těchto letech propustili.
I ten Havel, i když byl nepřítel komunistů, tak práci všude dostal a kvůli věku ho nekde NEDISKRIMINOVALI.
A disidenti, i když dělali v kotelnách, tak MĚLI výplaty.V dnešní době člověk dělá a VÝPLATU NEDOSTANE.To se za 40 let vládnutí komunistů nikomu nestalo, aby za svou poctivou práci nedostal zaplaceno.
Komunisti nás učili, že kapitalismus je vykořisťování člověka člověkem a plně to souhlasí.Lidem ve firmách se nezaplatí, ale pan podnikatel si jezdí v nejdražším autě a jezdí na dovolenou do zahraničí.

anonym

a ještě bych chtěl dodat
Ano, v padesátých letech tady byl tvrdý socialismus, ale po r.185, kdy nastoupil v Sovětském svazu Gorbačov, tak už to bylo daleko lepší.To co si lidi nemohli dovolit v padesátých letch, tak potom to už byla selanka (povoleno drobné podnikání, i na stranu a vládu se mhlo nadávat a nikdo nikoho neudával…zkus se podívat na některé filmy z těch let, kdy už i režiséři si dovolili kritizovat KSČ).
A dneska tady prožíváme sakra tvrdý kapitalismus.To co se děje je kapitalismus 30tých let.Dceru mám vdanou v zahraničí a ta vypravuje, jak se chovají kapitalisti jinde (volné dny na marodění,šest neděl dovolený a nebo že tam dělník dělá v roce 1400 hodin a u nás 2000,když tam vyjde svátek na sobotu či neděli, tak jsou v pondělí doma).Zkrátka jejich kapitalismu je lidštější než ten český.

anonym

oprava..1985..mohlo

fcoop

Někteří místní analytici musí mít pohodovej život.
Černá je černá a bílá je bílá,že?
A nic mezi tím.
Čest.