Reezo

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je bezdomovec bezdomovcem??

Co si řeknete, když jednoho pokáte? Děláte rozdíly?
Doplňuji:
Nemyslíte si, že je daleko lehčí zapomenou na problémy díky alkoholu, nebo drogám, když jste na ulici? příjde mi, že spoustu lidí vidí bezdomovectví spíše negativně. Neměla by se společnost zamyslet nad tím co je ve skutečnosti špatně? Podle mého, by se to mělo řešit. vím, že jsou lidé všelijaký, ale neměli by jsme se to snažit pochopit? nezapomínejte, že dobří lidé jsou i mezi nima.

Nejlepší odpověď
Drap

Těch důvodů je celá řada. Některým takový způsob života vyhovuje, někteří se stali bezdomovci třeba spíše sociálním okolnostem než vlastní vinou.

Další odpovědi
zjentek

nejspíše proto, že si jej systém nikdy nevšimnul. Nebudeme se rozepisovat, jestli si za to může sám. Fakt je, že jeden strom nedělá les a ani člověk sám moc nedokáže. Je to o komunikaci ve společnosti.
Př: zkusme všichni svorně předstírat, že nějakou veřejně činnou a známou osobu vůbec neznáme, popírat ji. Třeba presidenta. Co se stane? Zanedlouho bude sedět na neznámém místě, bude bezdomovec, alkoholik, člověk, kterého nikdo nezná. Zkrátka sám člověk (bez podpory „lesa“) není nikdo. Proto je pýcha tolik nebezpečná ,)
Doplňuji:
k tvému doplnění: co máš v plánu?

marci1

Samozřejmě že nad tím přemýšlí skoro každý a klade si otázku, jak je možné, že člověk padnul až na takové dno. Kde je jeho důstojnost, touha po normálním životě ? Jenže tito lidé mají v této své životní etapě ( bezdomovectví ) touhu jen po „svobodném“ životě. Vlastně jim vyhovuje, že nemusí platit za nájem bytu, žádná povinná pojištění atp. Peníze, ať už získané tím, že mají někteří svůj důchod, žebráním či jiným způsobem, používají převážně k nákupu alkoholu a cigaret. Je mi jich velmi líto, ale vzhledem k tomu, že mám kolegyni, která pracovala v Charitě a pomáhala těmto lidem, seznámila jsem se s mnoha lidskými osudy těchto lidí. Odmítají pomoc, bydlení v ubytovně, práci, s tím, že potřebují být „svobodní“ a sami si zvolit způsob svého života, i přes to, že ztrácejí svou vlastní důstojnost a pocit naplnění lidského života. Je to moc smutné téma a jistě jsme všichni rádi, že aspoň některým se podaří se vymanit z tohoto života bez domova a přijmou nabídku bydlení v ubytovně a práci, prostě podmínky běžného života člověka.
Doplňuji:
Proč je bezdomovec bezdomovcem ? Patrně z velké části proto, že v současnosti dost často fungují špatné vztahy mezi lidmi : partnery, rodinami, sousedy.Lidé se mají málo rádi a hlavně mají málo rádi sami sebe. Více se zabýváme a obklopujeme hmotným majetkem, potom samozřejmě následují problémy s dluhy, nespokojenost, deprese. Špatné vztahy a dluhy pak mohou způsobit, že se člověk ocitne sám a bez domova.Někdo pomoc přijme a někdo ne.Jistě že společnost může v tomto směru ještě hodně napravovat, ale pokud se nezlepší vztahy mezi lidmi a nazírání člověka na to, jak být v životě spokojený, šťastný, pak se asi situace nezlepší. Věřme, že ano.

marijakes

Přemýšlím o nich dost často. Ocitnout se na ulici není vůbec těžké. Stačí přijít o práci a v některých regionech to stačí. A jsou mezi nimi i pracující lidi. Sama jsem zažila, jak si jeden domlouval, že určitě přijde pořezat dřevo nebo něco opravit. Ale začít znova se střechou nad hlavou, to se mnohým nepodaří. Odrazit se ode dna není vůbec jednoduché. A že by sociální systém fungovalm jak píše pl4toon? Nikoli. Jen pro někoho. Můj postižený syn nemohl sehnat po škole práci. Pak sehnal práci, za kterou dojížděl 20 km a ještě půl hodiny rychlé chuze aby byl v 6 hodin na pile. Těžká práce pro postiženého, vstávání ve 4 ráno, aby se nasnídal, což už pak pro nervové zhroucení nešlo. Byl na nemocenské půl roku a pak podal okamžitou výpověď ze zdravotních důvodů. lehčí práci nesehnal a na podporu ani sociální příspěvek v nouzi neměl nárok, protože nepracoval celý rok. Kdyby neměl rodiče, tak je bezdomovcem s dluhy. Nebral od státu ani korunu. A pracovat chtěl. Psychiatr navrhoval ČID, komise to neuznala. Nyní pracuje už 5 let za minimální mzdu, ale pracuje. Práci ale sehnal po známosti, slitoval se nad námi můj tehdejší zaměstnavatel. Našel mu práci, kterou jse shcopen vykonávat. Ale takové obrovské štěstí, aby měl někdo přemostění v pomoci rodiny nemá každý. Je mi jich líto. Ti naši totiž nežebrají a neotravují. Dají se snášet. Ve velkých městech ale mnozí žebrají a třeba nemusí. Znám jeden kočovný národ, který kdysi byl zvyklý žít v přirodě, venku. Dneska mu města a sociálka jdou tak na ruku, že chodí ve značkovém oblečení a pracovat nemusí.

pl4toon

Těžko říct. To se nedá takhle pár větama. Nebudu říkat že s nima soucítím. Na dně se člověk ocitnout může, ale když na tom dně zůstane, tak mu není pomoci. Nelituju jich. Chytrej člověk si poradí, člověk kterej se nebojí práce si taky poradí. Myslím, že záchranný sociální systém funguje, ale ne pro ty, co by chtěli všechno bez práce a zadarmo. Přirozený výber funguje i v demokracii a to mě uklidňuje :)

Illines

Neni to zadna hanba,neni to ani k odsouzeni,muze to byt i sverazny protest proti vsemu s cim clovek nesouhlasi,muze to byt tragedie v rodine,dluhy,bez­radnost,druh pomsty atd.Zalezi jak to ten jedinec citi,zalezi jak se tomu poda.Nekdo tomu propadne a pak vysledek osobnosti je uz za hranici,jiny se i vzchopi .
Doplňuji:
A neni to jen v Cesku,ale i za hranicema snu.

Funna

v Anglii se rozhodli, že s tím budou něco dělat…a oznámili bezdomovcům, že když se každý den nahlásí na místní úřad, dostanou peníze, za které pohodlně ten den vyžijí a ještě jim zbude…a jak to dopadlo?…chodila ani ne desetina, protože ti ostatní, zjistili, že začali mít nějakou „povinnost“ a to jim bylo zjevně proti srsti…myslím, že to samo o sobě vypovídá o mentalitě většiny bezdomovců víc, než dost…jo a ještě jeden případ…a stal se u nás…hodně zanedbaný bezdomovec zachránil komusi život (už si nepamatuju podrobnosti)…obec mu za to našla ubytovnu za pár korun a slušnou práci…a jak to dopadlo?…za 2 měsíce byl zase spátky pod svým mostem…myslíš si, že to bylo proto, že nedostal příležitost?…

aramah

Dřív jsem to absolutně nechápala ale kednu se člověk nedostane zedne na den.
Musel tam být určitý inpuls, který budoucí bezdomáč házel za hlavu tak dlouho až bylo pozdě cokoliv řešit.
Ne nepřemýšlím onich.....

anonym

Vím,že to myslíš dobře,ale píšeš,že bychom to měli pochopit,dobří lidé žijí i mezi nimi..beru,to beru.Ovšem jedna věc je jistá,že pokud oni se nezamyslí nad tím, jak žijí,nebudu se zamýšlet ani já.Snaha musí být vidět na všech stranách.

jirkajirka

Já si myslím,že ve většině případu jsou to psychicky postižení lidé a pár podvodníku,kteří se mohou skrývat před věřiteli nebo policii.. Vždyť je plno nadací, Armáda spásy, kteří se snaží pomoci. Zajímavé je to že jsem ještě neviděl bezdomovce cikána