Psychotic

Přemýšlejí už profesionální řidiči, co budou dělat, až je nahradí robotická auta?

Transportní služby budou pravděpodobně jedna z prvních oblastí, odkud zmizí lidští pracovníci, možná už v horizontu 10 let.
Doplňuji:
Vlastně tu otázku asi můžeme rozšířit i na učitele na základních školách, zaměstnance pošty, obvodní lékaře a další zaměstnání, která půjdou snadno nahradit v relativně krátkém časovém horizontu…

Odpovědi
anonym

Ono to s těmi „robotickými auty“ není až tak žhavé…
Ale – co by dělali, pokud mají i nějaké jiné vzdělání, využijí ho. Pokud ne, rekvalifikují se. A pokud ani to ne, budou nezaměstnaní…

Quimby

Nevím jaké máš znalosti o dnešní umělé inteligenci, ale rozhodně tyto povolání nepůjdou jentak nahradit. Finančně jsou dost náročné+potřebuješ další povolání k údržbě a výzkumu.
Jak by sis představoval nahrazení učitele? Tak, že bude schopen individuálně pomoct dětem, vysvětlit inteligentně danou látku nebo bude jen nahrávka, která bude přehrávat to, co napsal jiný člověk?
Zaměstnanci pošty taky roboti jentak nenahradí, pořád je zde potřeba dost velký kontakt s člověkěm a to prostě dnešní AI ještě neumí.
Nevím jestli přímo u náš, ale používají se počítače k automatickému třídění dopisů, rozpoznávání textů a tak, ale těžko budeš mít robota u přepážky nebo doručování balíků.
Lékař už existuje – počítač Watson, ale zase zde není žádný fyzický kontakt, těžko může postřehnout všechny příznaky člověka, který vejde do ordinace.

Celé tohle má jak legální, tak finanční problémy. V dnešní době se hodí roboti na pomoc, ale ne na nahrazení.

Mirdas

To rozhodně nebude tak rychle.
Podle mne se začne u méně náročné dopravy, ale jak by nahradili třeba obvodní lékaře?

LKLKLK

Co se týče řidičů, tak auta a kamiony s autobusy, které budou řízeny bez lidského řidiče, budou náchylná k zavirování přes internetovou síť ze které budou sosat data. Dneska jsem viděl video, kterak jeden klučina převzal řízení dnes prodávaného auta přes svůj počítač. Automobilka se sice vztekala, ale zároveň přiznala, že kybernetickou bezpečnost nelze zcela zabezpečit- aneb, že zavirovat lze cokoli, co je na netu. No a takový zavirovaný autobus v městském provozu, kde řízení převzala nějaká šílená skupina teroristů (či cisterna s benzínem, ale i to auto umí být zbraň), může být pro společnost neakceptovatelné i při úsporách.

Další věcí je, že se systém NESMÍ porouchat- to je počítač, který bude sbírat a vyhodnocovat data ze všech sensorů a kamer nesmí ani na chvilku „zamrznout“. A ruku na srdce- komu z Vás nezamrznul noťas nebo mobil. Připočítejte, že auta stojí venku ve vlhku či mrazech, což tato technika ráda zrovna moc nemá.

V nejbližších 20ti letech počítám s náhradou řidičů metra ve světe- to má koleje a vlastní interní síť. Případně s náhradou příměstských vlaků v okolí aglomerací ze stejného důvodu.

Psychotic

Quimby: O Watsonovi vím. Právě jemu podobný software by mohl nahradit obvodní lékaře. Popíšete příznaky, pošle vás ke specialistovi nebo diagnostikuje běžné choroby. Chybná diagnóza zabije podle odhadů cca. 400 tisíc (!) lidí ročně. Takový počítačový lékař nemusí být bezchybný, stačí, když bude lepší než lidský lékař.

A ano, jsem si vědom politických i ekonomických problémů plynoucích z takového pokroku. Můžeme se postavit buď jim nebo pokroku samotnému. O co, že se lidé raději postaví těm problémům?

Quimby

„Popíšete příznaky“ – to ale lidi nemusí správně umět
U těch aut to nebude podle mě tak slavn, protože budou dražší na koupi+ tam se narazí na legislativní důvod dost tvrdě. Viděl sem videa od googlu, já těm autům plně věřím. Jsou určitě bezpečnější než lidé, ale než to politici odsouhlasí a jestli vůbec, tak to bude trvat.
O té akademii sem neslyšel, někdy se na to kuoknu, díky.
Možná by to šlo pro střední/vysoké školy. Ale prvnáčci prostě potřebují mít reálného učitele, právě to dovysvětlování a rady jsou dost důležité. Správně se naučit psát a tak.
Upřímně na těch SŠ by byl učitel potřeba i kvůli respektu.
S tou poštou nesouhlasím, dopisy budou pořád, to se prostě nezruší.
S tím „zprivatizováním“ pošty souhlasím, Amazon o tom pokud vím jen uvažuje, ale ještě nic takového nezavedl, v USA na to potřebují povolení. A droni zas tak velkej balík neunesou, nehledě na to, co na sídlištích? Jak si to ten člověk vyzvedne.

Ikdyby šlo ekonomicky a vědecky všechno super, tak se stejně najde hromada nevzdělanej lidí, kteří budou proti, protože tomu nerozumí a radši se budou držet strachejch věcí.

Psychotic

Samořídící auto od Googlu stojí asi $75,000 = 1,5 milionu. Podle předpokladů bude ale v roce 2025 samořídící auto jen asi o 300 tisíc dražší než stejný manuálně řízený model. Kolik stojí roční plat řidiče, který musí spát, mít dovolenou, musí se za něj platit daně…? Stejní experti předpovídají, že veškeré automobily, ať už soukromé nebo jiné, budou plně automatizované do roku 2050 (36 let). Tím se vás nesnažím přesvědčit (jsou to jen předpovědi, ne jasná data), spíš jen tak pro zajímavost.

Pro VŠ by asi s takovým systémem byl problém… Koneckonců VŠ mají velice specializované obory, kdo by pro ně dělal tolik kvalitních vyučovacích nástrojů? Spíš bych to viděl na druhý stupeň ZŠ, aby se zamezilo zpomalování géniů a přetěžování méně inteligentních žá­ků.

Za tu zmínku o dronech se omlouvám, myslel jsem, že už to běží. Moje chyba.

„Dopisy budou pořád, to se prostě nezruší“. Když to bude používat méně a méně lidí a společností, nakonec to zrušeno bude. Nemůžeme z daní platit službu, která je předražená a používá ji zlomek populace. A soukromníci do toho prachy určitě chtít dávat nebudou.

Navíc do doručování zásilek můžná zasáhnou i 3D tiskárny? To jen teoretizuji.

Psychotic

Quimby: Auta se budou umět řídit sama, přední automobilky odhadují, že plně samořídící auta se začnou masově prodávat za 5–10 let. Budou levnější, schopnější a všstrannější než lidští řidiči. Kamioňáci, taxikáři, kurýři… do 10–15 let v podstatě neexistující zaměstnání.

Učitel na základní škole: Slyšel jsi o Khanově akademii? Jde o internetovou databázi tisíců naučných videí, stránka ti pouští videa a testuje tvé znalosti, podle těchto testů pak počítá efektivitu a kvalitu jednotlivých videí.
Podobný systém bude v horizontu 20 let na školách, kdy většina výuky i testování bude probíhat na tabletech či podobných přístojích, učitelů bude málo a budou mít méně práce. Možná nějaké dovysvětlování nebo rady… Skupinové vzdělání je neefektivní a ničí iniciativu a zájem dětí o učení. Personalizace výuky pomocí technologie je nevyhnutelná.

Pošťáci zmizí spolu s celou poštou. Dopisy nahradí elektronická korespondence, balíky půjdou skrz automatizovanou kurýrní službu. Už dnes jsou kurýři levnější a rychlejší než pošta a stát tratí na provozu pošty miliardy. Amazon už dnes posílá zboží dokonce bezpilotním letounem – doručení během 15 minut v okruhu mnoha kilometrů.