dudu

Překvapí vás tato věta?

Laj mi, lhu-li!
Je tento archaismus napsaný podle pravopisu? Jak byste větu „přeložili“ do hovorové češtiny?

Nejlepší odpověď
annas

Laj mi – je tvar rozkazovacího způobu od slovesa lát = hubovat, nadávat, láteřit, klnout atd..

Já laji – dnes já laju. Laj mi – nadávej, hubuj mě atd.
.-----
Lhu-li – podmiňovací způsob od slovesa lhát. Jestliže lžu, nebo lžu-li …

Tvar je to zastaralý, jehož zbytek je v přechodníku – lha, lhouc, lhouce. Nebo on lhal atd. – minulý čas, případně podst. jméno lhaní.

Tyto jevy souvisejí s tím, že došlo ke změně kmenové souhlásky, stejně moci – moct – mohu – můžu atd. Nebo přecházejí do jiné slovesné třídy zaklepu x zaklepám. atd.

Čeština se vyvíjí a přizpůsobuje se v tomto případě mluvenému projevu, tudíž některé tvary se stávají knižními, případě zastaralými.

--
Doplnění k odpovědi Keplera

Spojka „jestli“ je určená jen pro mluvený projev, nikoliv pro projev psaný – do něj patří správný tvar „jestliže“.

Další odpovědi
Kepler

Do současné češtiny bych to přeložil jako „nadávej mi, jestli lžu“. Ale ten archaický tvar je kouzelný. Kdybych to na někoho vybafl, tak by si myslel že mám v sobě metr piv 🙂

NeNonym

Já znám jen 2 archaismy:

HULMIHUL a JEMNĚMIHOMNI.

Ale neznám význam… Dokáže mi je někdo přeložit…?

annas

S bodem jsem se uklikla, protože jestli není v psaném projevu spisovné 🙂