kokřík

Překážka v práci ze strany zaměstnavatele

Na pracovišti,kde pracuji,je množství práce nerovnoměrně rozloženo-někdy je třeba dělat přesčasy,jindy práce není a jsme doma.Mám invalidní důchod II.stupně,pracovní smlouvu na zkrácený úvazek 6 hodin,30 hodin týdně a fixní plat.Pokud doložím lékařským potvrzením,že nemohu dělat přesčasy,bude mi volno,kdy pro mne nemá zaměstnavatel práci,počítáno jako překážka v práci ze strany zaměstnavatele?Musí to být uvedeno v pracovní smlouvě?
Doplňuji:
ad očko Nejde mi o vyhýbání se přesčasům,ale o to,že vzhledem ke zdravotnímu stavu déle pracovat nevydržím.

Nejlepší odpověď
anonym

Opakovaná otázka je podle pravidel tohoto webu podváděním. V čem je smysl položené otázky jiný než ten u otázky předchozí?

Může zaměstnavatel použít přesčasové hodiny na pokrytí pracovní doby, kdy nemá pro zaměstnance práci?
Zajímavá:
Označit otázku jako zajímavou 0Od: kokřík Pracovní právoOdpovědí: 7
Před 22 hod

Zřejmě Vám na práci, kterou máte, nezáleží. Hledáte opodstatnění pro to, abyste nemusel poracovat o přesčasech. Uvědomte si ale, že pokud to systém práce u Vašeho zaměstnavatele vyžaduje, tak se nebude v případě, že Vy nemůžete pracovat přesčas, jednat o překážky práce ze strany zaměstnavatele, ale naopak o překážky v práci z Vaší strany. Lékařské potvrzení Vás sice může omluvit, ale na druhé straně Vás nejspíš připraví o práci. Zvažujte v klidu, co udělat. Víte dobře, že dnes je práce nedostatek a sehnat jinou se Vám nemusí podařit.
Občas je zapotřebí něco skousnout, ale také je nutné mít své hranice a znát je. Pokud nejste schopný v práci vydržet, nebo tamnější způsoby respektovat, tak Vám zřejmě nezbude nic jiného, než se poohlédnout po něčem jiném.

Další odpovědi
ivzez

Odpověď od Očko je „pro změnu“ nesprávná.

Už v předchozím dotazu jsem Vám odpověděla, že pracovní
dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel, který Vám může nařídit
práci až do výše týdenní pracovní doby stanovené zákoníkem práce.

Týdenní pracovní dobu stanoví zákoník práce takto:

  • v jednosměnném provozu 40 hodin týdně
  • v dvousměnném provozu 38,75 hodin týdně
  • v třísměnném a nepřetržitém provozu 37,5 hodin týdně.

Zaměstnancům se sjednaným nižším úvazkem nesmí zaměstnavatel
nařídit práci přesčas – tzn. práci nad výše uvedenou týdenní pracovní dobu.

Protože Vám zaměstnavatel podle zákoníku práce nesmí nařídit práci přesčas,
je zbytečné mu dokládat, že přesčas pracovat nemůžete.

Zdůrazňuji, že práce nad 6 hodin denně (30 hodin týdně)
není prací přesčas. Tou by byla až práce nad týdenní pracovní dobu
stanovenou zákoníkem práce.

Pracovní dobu určuje zaměstnavatel, pracovní doba se v pracovní smlouvě obvykle nesjednává (zaměstnavatel by nemohl pracovní dobu operativně měnit).

Povinnými náležitostmi pracovní smlouvy jsou sjednaný druh práce,
místo výkonu práce a den nástupu do zaměstnání.

Kromě toho může být v pracovní smlouvě sjednána výše pracovního úvazku,
mohou být sjednány i další podmínky, na nichž se obě strany dohodnou.

Nevyhovují-li Vám pracovní podmínky u tohoto zaměstnavatele,
doporučila bych poohlédnout se po jiném zaměstnání.