1popelka1

Přejmenování fotky snižuje její kvalitu?

Ráda bych si fotky přejmenovala z názvu který „vzniká“ po stažení z foťáku na pc, ale doslechla jsem se, že přejmenování fotce nesvědčí z hlediska ztráty kvality a změny exif. Co je na tom pravdy? Můžu si fotku bez problému přejmenovat jak chci? (Jak se soubor přejmenovává samozřejmě vím:)).

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud budete fotky pouze přejmenovávat, nebo jenom otevírat prohlížet a zase zavírat. Nic se nemění.
Pokud by jste fotku upravovala ( jas,kontrast, barvu , měnila velikost, přidávala rámeček, nápis a pod. ) dochází vlivem komprese jpg která je vždy ztrátová k opakované degradaci obrázku při uložení.
Proto se vždy při úpravách doporučuje pracovat s kopií obrázku a originál archivovat.
Ta degradace není tak tragická. Pozorovatelné je to tak až od čtvrté úpravy a uložení.

Jinak je to určitě cesta jak si fotky setřídit i z více foťáků. Já na to používám programy a OS Vista neznám.

Další odpovědi
JayDee446

Můžete, samozřejmě. Na kvalitě to nic nezmění.

fortin

Pokud fotku nebudete přenášet zpět do fotoaparátu, (kvůli tomu že ji chcete ještě narychlo někomu ukázat) přejmenujte ji, je to lepší. Jinak ji přístroj nerozpozná, zkuste si to.
Obrázek s velkým rozlišením můžete okamžitě degradovat na fotku z mobilu použitím opravy u vestavěného prohlížeče Windows Fotogalerie.

Zkuste následující: Zkopírujte nový obrázek, vložte jako kopii. Kopii opravte, třeba automaticky, upravte jas.. Okno zavřete. Porovnejte velikost v kB obou obrázků. Rozdíl je obrovský.
K úpravě používám GIMP který ukládá obrázek v původní kvalitě.