Koppik116

Přejídání? Z čeho vzniká? Jak se dá odstranit?

Nejlepší odpověď
annas

Nepoodlehnout přejídání vyžaduje pevnou vůli.. jíst velmi pomalu, protože oči „jedí“ rychleji než žaludek … dávat porce na malý talíř …

Stres a jiné problémy neřešit jídlem, ale třeba chozením na procházky, popovídat si s někým …

Další odpovědi
Berušinka

Z nudy, ze stresu, jentak z chuti … je toho dost. Odstranit nevím, jak se dá … prostě jíst často po menších porcích, nic mimo … nebo „překousnout“ to, že máš na něco chuť, ale místo toho si půjdeš třeba dělat manikuru apod – zabavíš se něčim =) A nesmějte se mi, lidi =D

Danča84

Koppiku, nezečala jsi brát (nebo už déle nebereš) hormonální antikoncepci? V tom případě jde o působení hormonů. Ty jsou podobné jako v těhotenství, kdy tělo potřebuje více živin pro vyvíjející se miminko, ale Ty žádné nečekáš, takže přibíráš. Měla jsem podobný problém a tak mi to vysvětlila psycholožka. Po vysazení mi nezvládnutelné chutě a vlčí hlad opravdu během pár dní zmizeli jako mávnutím kouzelného proutku, takže na tom asi něco bude. Ale nejdřív se dohodni s partnerem, že Ti HA nedělá dobře (škodí každé ženě, ale některé si to kvůli svému nebo partnerovu pohodlí nepřipouští!) a vymyslete alternativu spolu. A každopádně dober platíčko, nepřestávej uprostřed cyklu. A NEVYSAZUJ JÍ BEZ PARTNEROVA VĚDOMÍ, TO MŮŽE POCHOPIT JAKO PODVOD!!!

  1. adrenalin vyplavovaný ve stresu dříve aktivoval jedince k útěku nebo k boji = činnosti při kterých bylo potřeba hodně energie. Dnes ale s příslušníky jiných kmenů nebojujeme, ani neutíkáme před šavlozubým tygrem. Ale ty fyziologické pochody zůstávají. Proto máš ve stresu více chuti k jídlu, abys měla energii utéct před tím tygrem, jak si myslí Tvé tělo. Řešení – odpočinek, dostatek spánku. Chápu, lehce se to řekne, hůře provede. Lidi co říkají, že ve stresu jíst nemohou, buď jsou v takové časové šponě, že si na jídlo nevzpomenou, nebo se jim vyvine „žaludeční neuroza“, kdy pozření jakéhokoliv jídla či nápoje vyvolá pocit na zvracení.
  2. nedostatek spánku. Tělo potřebuje více energie aby překonalo únavu. Řešení – pořádně se vyspi.
  3. nuda, kdy jídlo je jediná dostupná zábava. Řešení – donutit se „odlepit zadek“, nudu zahnat jinak. Vyjdi si někam s kámoškou (ne do cukrárny!), vyvenči psa, jdi si zaběhat nebo zacvičit (i doma), věnuj se ručním pracem nebo doma pokliď (to bych měla dát asi na první místo, že jo:-))

Hodně štěstí!

baghira

Myslím, že to patří mezi poruchy příjmu potravy, a pak by například mohla pomoct vhodná psychoterapie.

Zdroj: http://psycho­terapeut.kvalit­ne.cz/index.php?pa­rakce=3

iceT

Jako jsou lidé,kterým na stres pomáhá panák alkoholu na uklidnění,jiným vyhovuje naplnit žaludek nebo si dát alespoň něco sladkého.To je pak na závislost zaděláno.
U sebe jsem si všimla,že pokud nedodržím pitný režim,tak bych pak „sežrala“ cokoli,co mám zrovna v lednici.Pokud piju normálně,tak nemám ani hlad ani na nic chuť.
Ono se asi ne nadarmo neříká,že hlad je převlečená žízeň.
No a pomoct by mohlo dávat si jídlo na menší talíř,aby se to vypadalo,že toho je jako na velkém talíři,to fakt pomáhá.Nebo si nachystat místo obvyklých laskomin něco zdravějšího-ovoce,zeleninu…

arygnoc

proč přejídání?
je to přece přežírání!

Podle mne se jedná o závislost, jako je kouření (jsem kuřák, bohužel), alkoholizmus, narkomanie, ale třeba i gamblerství.

Pomůže jenom léčba, začít lze u psychologa.