Miroslavst

Přednost chodců na přechodu pro chodce

Pokud jde chodec po vyznačeném přechodu pro chodce, musí mu být umožněn bezpečný přechod projíždějícími řidiči. to je jasné.
Cyklista vedoucí kolo je taktéž chodec, to je taky jasný.
cyklista jedoucí po přechodu tam nemá co dělat a proto přednost nemá.
Minule jsem však viděl, jak po přechodu jdou dva lidé na koni-terminologií jezdci na zvířeti-fakt nekecám.
Měli by mít přednost nebo také na přechodu nemají co dělat?
Vaše názory prosím a děkuji.
Doplňuji:
Jde jen o výklad zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Nejlepší odpověď
anonym

já když vidím kohokoliv na přechodě at je to chodec,pes,kůn tak zastavím,přece je nepřejedu jen proto že tam nemají co dělat

Další odpovědi
led

Kôň sa presúva pomocou nôh – definícia je teda: kôň je chodec a chodcovi musí byť umožnený bezpečný prechod… tak v čom je problém? 🙂

Doplňuji:
Výklad vyhlášky nebudem komentovať Standa má pravdu. Poukázala som na nelogiku definície.
Pre mojítek – obmedziť možno, ohroziť nie.
Kôň za volantom (aj kobyla)- žiaľ, veľakrát to tak vidím na cestách… ☹

standa

Já na dotaz odpovím z té požadované teoretické (výkladové) roviny :

  • jezdec na koni má obdobné povinnosti jako řidič motorových vozidel (viz ustanovení § 5/1.b zákona o silníčním provozu
  • tudíž zmiňovaný kůň na přechodu nemá co dělat a nemá tudíž zákonem danou přednost, kterou mají chodci
  • samozřejmě to neznamená, že koně (nebo cyklistu) na přechodu mohu coby řidič auta beztrestně sestřelit…

§ 5/1.b
Řidič je (…) povinen věnovat se plně řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti a sledovat situaci v provozu na pozemních komunikacích (…)

======

To Led:
kůň opravdu není ´chodec´ tak ,jak jej definuje zákon o pozemních komunikacích

Mili @

Pokud je kůň chodec, tak podle nového pravidla bude muset jednou nohou dát znamení projíždějícímu řidiči, že chce přejít…
😁

BEAES

Je fakt, že si ti cyklisté často dělají co chtějí a prokličkují všude, málo kdo sleze z kola a udělá ze sebe chodce, když oni všichni tak spěchají. Ale kůň by po chodníku chodit neměl, tudíž ani po přechodu.

mojitek

Davam za pravdu Standovi. Chodec = clovek=podivejte se na znacku"prechod pro chodce"..Kun je dopravni prostredek a slouzi mu silnice.Cokoliv na prechodu mimo cloveka nema co delat, i cyklista musi na prechodu kolo vést-pak ma pravo jako chodec.Tudiz cyklistovi jedoucimu na kole po prechodu pro chodce vubec nemusim dat prednost ( pro rejpaly-neprejedu ho a nezmrzacim)

LED : …a kůň který řídí auto je řidič? :o)
Doplňuji:
LED : ale ve vyhlasce neni zadny rozpor nebo nejasnost.Kolo,mo­tocykl,osobni i nakladni automobil..atd i -kůň- jsou dopravni prostredky a tudiz cokoliv z toho(i kdybyste autu oddelala kola a vymyslela mu misto nich nohy-teoreticky to mozne je- tak to bude porad dopravni prostredek,stej­netak kun ktery jde..)
Nejak nerozumim duvodu proc pisete „omezit,ne ohrozit..“

mosoj

Tím chceš říct že když se tam vyskytne někdo, nebo něco co tam podle tebe nemá co dělat, že to přejedeš, nebo na přechod nahážeš „ježky“ ?

Miroslavst

Mosoji, nechtěl jsem reagovat, ale musím.
Nikde, opakuji nikde není napsáno, že někoho přejedu! Nikde není psáno, že na to házím jak jste to nazval-ježka.
Ptal jsem se na názor ohledně chodců.
Takže mi nevkládejte do úst co jsem neřekl.