kazisvět

Předmět po desetinném čísle

Jedná se o prohřešek proti češtině, když se po všech číslovkách s desetinným místem použije v předmětu druhý pád množného čísla?

Uvedu na příkladu: správně má asi být 1,1 gramu, ale častěji se říká 1,1 gramů.

Nejlepší odpověď
annas

Co je správné, Vám potvrdí Pravidla českého pravopisu. Ne všechny tvary (nemyslím jen číslovky), které se používají v rozhlase, televizi i tisku, jsou v souladu s pravidly. V poslední době se objevuje tolik prohřešků!

Shoda počítaného předmětu po desetinných číslech se v odborných textech řídí podle desetin, setin atd. Tvar počítaného předmětu je proto ve 2. p. j. č.: 1,1 metru, 1,2 metru, do 1,2 metru, skočit 1,3 metru, 2,4 litru, do 3,5 tuny, 10,548 milionu, 14,25 sekundy (čteme: jedna celá dvě desetiny metru, do dvou celých dvou desetin metru…).

V neodborných či stylově nižších textech se často objevuje počítaný předmět po desetinných číslech i ve tvaru 2. p. mn. č. nebo se zde uplatňuje pádová shoda podle číslovky nacházející se za desetinnou čárkou. Tento způsob lze zvláště v mluveném projevu tolerovat: 1,1 metrů/metr, 1,2 metrů/metry, do 1,2 metrů, skočit 1,2 metrů/metry, 2,4 litrů/litry, do 3,5 tun, 10,548 milionů, 14,25 sekund atd.