Avatar uživatele
kazisvět

Předmět po desetinném čísle

Jedná se o prohřešek proti češtině, když se po všech číslovkách s desetinným místem použije v předmětu druhý pád množného čísla?

Uvedu na příkladu: správně má asi být 1,1 gramu, ale častěji se říká 1,1 gramů.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5105 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Co je správné, Vám potvrdí Pravidla českého pravopisu. Ne všechny tvary (nemyslím jen číslovky), které se používají v rozhlase, televizi i tisku, jsou v souladu s pravidly. V poslední době se objevuje tolik prohřešků!

Shoda počítaného předmětu po desetinných číslech se v odborných textech řídí podle desetin, setin atd. Tvar počítaného předmětu je proto ve 2. p. j. č.: 1,1 metru, 1,2 metru, do 1,2 metru, skočit 1,3 metru, 2,4 litru, do 3,5 tuny, 10,548 milionu, 14,25 sekundy (čteme: jedna celá dvě desetiny metru, do dvou celých dvou desetin metru…).

V neodborných či stylově nižších textech se často objevuje počítaný předmět po desetinných číslech i ve tvaru 2. p. mn. č. nebo se zde uplatňuje pádová shoda podle číslovky nacházející se za desetinnou čárkou. Tento způsob lze zvláště v mluveném projevu tolerovat: 1,1 metrů/metr, 1,2 metrů/metry, do 1,2 metrů, skočit 1,2 metrů/metry, 2,4 litrů/litry, do 3,5 tun, 10,548 milionů, 14,25 sekund atd.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek