lenisek01234

předložky v nemcine v 1 3 a 4 pádě??

Nejlepší odpověď
quentos

s prvním pádem se snad nepojí žádná předložka … se třetím pádem (obvykle odpovídá na otázku „kde?“) se pojí předložky aus, bei, mit, nach, von, zu (hehe, umím to dodnes jak básničku); se čtvrtým pádem (obvykle odpovídá na otázku „kam“?) např. „durch“ (stačí zadat do googlu „předložky se čtvrtým pádem“ němčina…).
Některé předložky se pojí s oběma pády, vyplývá to z logiky věci. Např. „in“ znamená jak „v“, tak „do“ – jako „v“ se tedy bude pojit se třetím, jako „do“ se čtvrtým pádem. Např. Ich gehe ins ( = in das) Kino (kam – do kina, 4. pád), ale ich war im ( = in dem) Kino – v kině.

Vl. v.