Sharkynka

Predikátová logika

Prosím, poraďte, jak zapsat jazykem predikátové logiky toto souvětí: Jestliže některý člověk vyhraje ve Sportce, pak někteří akcionáři Sportky nezbohatnou. Budu moc ráda, pokud mi i osvětlíte, jak na to a taky jak z toho utvořit negaci. Předem moc děkuji.

Nejlepší odpověď
arygnoc

však to je výrok zapísaný predikátovou logikou:
„Jestliže některý člověk vyhraje ve Sportce, pak někteří akcionáři Sportky nezbohatnou“
je daný predpoklad, za ktorého bude výrok bude pravdivý.

Negáciou výroku potom bude:
Všichni akcionáři Sportky zbohatnou právě tehdy, když žádný člověk nevyhraje.
Doplňuji:
Yanek1:

samozrejme, že chýbajú kvantifikátory, ale otázka nebola kladená na syntaktický zápis, k tomu chýba požadovaná konvencia zápisu (existuje viacej konvencií líšiacich sa zápisom a to ako významovo tak logicky (prioritou operácií, z čoho zákonite vznikajú rozdiely v podmienkacha napr. negácii [podmienky vs. výroku])).

preto sa pri rozdielnosti konvencie používa výroková logika, nakoľko nebola stanovená konvencia zápisu, takže z hľadiska logiky môžeme samotný dotaz považovať ze nelogický (resp. za neriešiteľný pre nedostatok vstupných údajov).

riešením by bolo uvedenie riešenia v niekoľkých dohodnutých konvenciách, ale s ohľadom na možnosti tohto servera vkladať obrázky (priamo) je to bezpredmetné (značnú časť operátorov nemožno zobraziť pomocou ASCII kódu).

je to teda odpoveď značne zjednodušená, priznávam, lebo samotný kalkul nebol podaný.

Další odpovědi
anonym

Depa, tohle je jen výroková logika. Chyběj kvantifikátory.

Fyzik

Ta negace je špatně, tedy: žádný člověk ve Sportce nevyhraje a někteří akcionáři Sportky zbohatnou.