Pokročilý

Předčasné odstěhování nájemníků.

Odstěhovali se mi nájemníci, ačkoliv mohli užívat byt do konce července 2011. Převzala jsem od nich klíče a v časové tísni jsem sepsala špatně protokol o předávce bytu.Zápis je , že je byt předám v pořádku, ale není to pravda. Nový nájemník chce mít byt čistý a bez závad. Abych závady odstranila, je možné srazit z kauce nájemné za červenec, ačkoliv tam již nejsou ? jejich nájemné bych použila na opravy a vyčistění bytu. Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

tomuhle moc nerozumím, alle nechápu tu praxi kaucí - vždyt to je nezákonné půjčování si za 0% úrok.

když víte, že byt po nájemnících budete asi vymalovat a vyčistit (co budete muset po každém nájemníkovi a dobře to víte), proč nezvýšite nájem o řekněme 100 kč za měsíc a ta suma, kterou zaplatíte za vymalování se vám vrátí.

Praxe tzv. vratných kaucí se mi vůbec nelíbí, je to český fenomén a většinou je ta kauce nevratná, protože nájemce ji už dávno použil a vymyslí kde-co, aby ji vracet nemusel.

Další odpovědi:

Stříbrný

Myslím, že s tím již nic nenaděláte. Jednou jste předávací protokol podepsala, že je vše v pořádku, tak máte smůlu.
Bývalí nájemníci již mohou tvrdit, že nepořádek jste si udělala sama.

Možná by jste mohla uspět, kdyby jste měla svědka který by potvrdil, že nepořádek a závady způsobili oni.

Zlatý

Jedině zkusit dohodu s bývalými nájemníky, jinak zřejmě nemáte šanci

Kromě toho, co napsal arygnoc, jehož odpovědi tímto přitakávám, pár věcných poznámek.
Vratná kauce není nájemné na následný měsíc, ale má pokrýt případný výpadek nájemného a právě uvedení bytu do původního stavu po ukončení nájmu.
V nájemní smlouvě je přece ošetřena výpovědní lhůta.
Pokud pronajímám byt, který sám nevyužívám nebo nepotřebuji, je v nájemném obsažen i přiměřený zisk značně ovlivněn poptávkou, a tím tedy tržním nájemným. Podepsáním nájemní smlouvy uzavírám obchodní vztah, kde mají obě strany nejen práva, ale i povinnosti.
Jestliže jsou adekvátní náklady na provoz a údržbu cca 40 - 60 Kč/m2, tržní nájemné bývá
běžně 200 - 250 Kč/m2, (+ různé formy záloh na služby). To představuje dostatečný výnos, aby pokryl případné nepředvídatelné opravy apod. Holt i pronájem obnáší jistá podnikatelská rizika.
Takže 2 možnosti - buď dohoda (většina nájemníků je slušná a třeba to lidsky uznají) anebo bez obstrukcí kauci vrátit a uklidit či opravit sám. Pronajimatel je vždy ve výhodnější pozici a pokud si něco nepohlídá, je to jeho chyba. V tomto případě by soud argument časové tísně jen stěží uznal.
Doplňuji:
Jen pro srovnání - nejvyšší stávající regulované nájemné je 91 Kč/m2.

Bronzový

Výjimečně souhlasím s arygnocem, toto se mi taky nelíbí, pokud jsem sháněla pronájem bytu, tak vždycky chtěli kauci za dva měsíce, někdy za tři, vždy vám to řeknou až před podpisem smlouvy, a na to lidé nemají peníze.. Jak mají potom slušně bydlet..

Ale to jsem odbočila, pokud jste podepsala, že byt je v pořádku a neprohlédla jste si ho, tak to je váš problém, pokud jim kauci nevrátíte, a oni vás budou žalovat, tak to prohrajete, a zaplatíte i tu žalobu u soudu apod.. To vás pak vyjde mnohokrát víc než nějaké vyčištění a vymalování bytu.. A navíc se nebudete muset pořát tahat někde po soudech, kvůli několika tisícovkám.. (nevím kolik ta kauce byla)..

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.