Human

Prečo včela bodá, keď aj tak zomrie?

Prečo včela bodá, keď aj tak zomrie? Alebo nevie, že zomrie?

Nejlepší odpověď
MK44

Těžko hádat, co včela ví. Ale pud ji vede především k ochraně královny a hnízda. Včela – jedinec zahyne, ale rod (gen) přežije. Včela-dělnice stejně neklade vajíčka, nemá vlastní potomstvo. Funguje jen jako prodloužená ruka královny. Ta je vlastním nositelem genu. Zjevně se to přírodě osvědčilo. Buďte rád, že nejste včelí dělnice – jen makat a ani si nevrznout… 😉

Další odpovědi
zjentek

lidská inteligence a zákony způsobili zvláštní druh strachu a ten zase způsobil marný pocit, že jedinec je důležitý. Nikdo jiný v živočišné říši to tak asi nemá ..zkrátka ostatní živočichové dělají to, co je právě potřeba. Když včela bodne, má důvod ,)

KalonCZ

Vše pramení z pudu zachránit hnízdo i za cenu vlastního života.
Hmyz o životě až v takovém měřítku přemýšlet nemůže.

beer

Mmyz má pouze instinkty, nemůže tedy vědět/nevědět a řídí se pouze jimi.
Včela je vysoce sociální hmyz, kde má každý jedinec svou předem určenou roli a mezi jeho úkoly vždy patří ochrana celého společenstva.
Právě proto včela instinktivně bodá a současně i vysílá poplašné chemické signály komunitě. Přidávají se další včely a nepřítele buď usmrtí, nebo zaženou.

Zdroj: Studium entomologie

Lutagame

žijou v obligádních společenstvech – vsichni psolupracuji a jedna polozi svuj zivot za ostatni – tedy hnizdo…

ponovotny

Bodá proto, že nejlepší obrana je útok.
„aj tak“ by zomriela (někdy jindy). Proto je lepší říct, že položí život za společnou věc.
Jestli to že umře ví nebo ne, nevíme, protože tolik zase včelám nerozumíme (pouze můžeme předpokládat, že to neví, protože si myslíme, že se takovou problematikou včely nezabývají). Jelikož jsou ale i lidé, kteří bojují podobně ( takový terorista, který na sebe navěsí výbušniny), tak je klidně možné, že to že umřou vědí