Human

Prečo treba na plynovom zapaľovači potočiť tým kolieskom?

Odpovědi
anonym

To „koliesko“ je vlastně škrtátko (křesadlo) – jeho drsný povrch se pootočením tře o kamínek a tím vykřeše jiskru, která zapálí plyn.

postcd

Protože tím dřeš o kámen k tomu přitlačovaný pérkem, na kameni z toho vznikají jiskry letící do cesty unikajícímu plynu.

mosoj

No to je snad vidět, pokud to není zapalovač piezoelektrický.

cochee

Ještě mívá zapalovač druhé kolečko, než které mají na mysli kolegové a tím se reguluje průtok plynu tryskou a tedy velikost plamene.
Doplňuji:
Napsal jsem to proto, že škrtací kolečko mají i benzínové zapalovače – toto regulační mají jen plynové.