Human

Prečo Taiwan nepoužil právo veta na zablokovanie rezolúcie, ktorá ho zbavila členstva v OSN?

Prečo Taiwan (stály člen Bezpečnostnej rady OSN pred 1971) nepoužil právo veta na zablokovanie rezolúcie, ktorá ho zbavila členstva v OSN v prospech komunustickej Číny?
Doplňuji:
Je to možné, ale zasa aby nevyužili možnosť zablokovať vylučenie seba z celej OSN sa mi zdá fakt divné :D

Inak, carpediem ano, má ho iba 5 štátov (Stály členovia Bezpečnostnej rady OSN), a práve to mal aj Taiwan do roku 1971, vtedy ho rezolúciou Valné zhromaždenie OSN vylúčilo z celej OSN, a tým aj z BR (ale stále mali právo veta a teda mohli to zablokovať), pričom funkciu stáleho člena BR OSN získala Čínska ľudová republika.

Odpovědi
Emefej

Možná zákulisní intriky? SSSR také nevyužil práva veta při hlasovaní o nasazení vojsk OSN v Korejské válce.

carpediem

Ne každý člen OSN má právo veta. Pokud vím, tak úplné právo veta má jen 5 států.

Pepa25

Nemohl. Jednalo se o rezoluci VALNÉHO SCHROMÁŽDÉNÍ č. 2758, kde neplatí právo veta (to je v Radě bezpečnosti), ale rozhodlo se 2/3 většinou podle čl. 18 Charty OSN.

Zdroj: http://en.wiki­pedia.org/wiki/U­nited_Nations_Ge­neral_Assembly_Re­solution_2758