blato

Preco sa latinska Amerika oznacuje privlastkom „latinska“?

Zaujimalo by ma, ci to ma nieco spolocne s jazykom „Latincina“, alebo dokonca so starovekym Rimom, kde sa tymto jazykom hovorilo. Popripade krestanstvom, kde sa tento jazyk tiez pouzival.

Nejlepší odpověď
annas

Proč Latinská Amerika? – protože byla převážně kolonizována latinskými (románskými) národy, především Španěly a Portugalci, kteří zde šířili románské jazyky, které vznikly z vulgární latiny.

Vl. vědomosti z historie a pro ověření zdroje:
http://romanske-jazyky.navajo.cz/

Zdroj: http://www.ge­ografie.webzdar­ma.cz/latam.htm

Další odpovědi
hanulka11

Název Latinská Amerika zavedli v předminulém století Francouzi, aby zdůraznili
příslušnost této části Země k národům, k nimiž sami patří. Latinská Amerika zabírá asi 21
milionů km², což je asi 14 % světové souše.

Poprvé bylo označení „Latinská Amerika“ navrženo v průběhu obsazení Mexika Francouzi (1862–1867), kdy Napoleon III. podporoval snahu arcivévody Maxmiliána stát se mexickým císařem.

Pojem Latinská Amerika bývá často mylně chápán jako synonymum pojmu Iberoamerika. Toto označení se však nevztahuje na země s francouzským kulturním dědictvím. Ani ono není politicky zcela korektní, neboť poukazuje na původ portugalských a španělských kolonizátorů – Pyrenejský poloostrov (Península Ibérica) – a indiánské kulturní dědictví pomíjí. Dalším geografickým výrazem používaném pro tento region je pojem Hispanoamerika, který je souhrným označením pro španělsky mluvící země

Zdroj: http://svp.mu­ni.cz/ukazat.php?do­cId=483