arygnoc

Prečo sa Česi bránia euru?

kvôli zdraženiu?

veď to miesto eura teraz robí čnb (znehodnocuje korunu voči euru) – napr. dovolenka oproti vlaňajšku zdražie o 4–5 kč na euro (pri platbách a výmene peňazí, a to bez poplatkov!!!).

nechápem.
Doplňuji:
obavy zo zdraženia sú asi zbytočné – zdražovanie prebieha tak či tak, otvorene (vidno na cenovkách) i skryte (devalváciou koruny).
Obavy z prpeočítania sú plané – mladí si na to rýchlo zvyknú a my starší tiež.

problém je asi v tom, že ľudia si neuvedomujú, že euro neznamená európske ceny, ale oslobodenie od ďalších poplatkov – pri platbách v zahraničí, výmene peňazí, nehovoriac o zom, že vedenie účtu v kč je dnes skutočne na prekážku (musím mať v čr dva účty – na kč a na euro).

slováci mali to šťastie, že si krízu a údajne bolestivý prechod na euro odskákali naraz, nikto nevedel, či zdražovanie je pre krízu či pre euro (a propo – je po kríze, a to čo zdraželo, sa akosi nevracia cenovo naspäť [napr pivo]). dnes sú slováci v kúpnej sile na tom rovnako ako česi, pred 10imi rokmi na tom boli o 25% horšie.

no a najviac ma štve, že musím mať tri peňaženky (libra, euro, koruny).

všimnite si, že euro nechcú iby obyčajní ľudia (bez urážky), podnikatelia a politici sú za.

takže je chyba v informovanosti?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Já jsem taky proti:-(( Na dovolenou jedu jednou za rok, ale jídlo kupuji každý den.

Na Slovensko jezdím, mám tam rodinu a všichni se shodli na tom, že se vše zaokrouhlilo pořádně nahoru. Navíc i po těch letech co ho máte, furt přepočítávají na SK.

Pro některé by to bylo určitě výhodné, ale těch je asi menšina, proto zní většinový názor ne.

Další odpovědi
quentos

nejen kvůli zdražení, ale zejména kvůli silnému postavení české koruny mezi jinými světovými měnami.
Vždyť Slovákům navzdory tomu, že na Euro hrozně spěchali, přineslo zavedení Eura víc škody než užitku – ještě nedávno vážně uvažovali o návratu ke koruně…

Drap

Zatím v žádném státě, kde se evropská měna zavedla , tak si běžní lidé nikde nepolepšili.

johana 56

Češi zatím nesplňují podmínky pro přijetí eura a nejsou připraveni na změnu něny.
Např. Slovensko navštěvuji často,měla jsem možnost sledovat pohyb cen nahoru od začátku.Přesto,že česká koruna je stále níž než euro-sk,rozdíly v cenách se vyrovnávají díky intervencím NB,kterých okamžitě využívají čeští výrobci i dodavatelé.
Na život důchodců jsou zde spíše negativní ohlasy.Pár let zpět,kdy čeští zákonodárci schvalovali zvýšení důchodů dle inflace,byli na tom u sousedů hůř.Dnes dostanou čeští důchodci jako „pozornost“ max. 45 Kč,slovenská vláda nadělí alespoň slušný vánoční příspěvek.
Také v sociální politice ČR stále neumí uplatnit rozdíly v dávkách potřebným a nepřizpůsobivým,kte­ří si je prostě vydupou jakýmkoliv způsobem.
Doplňuji:

„všimnite si, že euro nechcú iby obyčajní ľudia (bez urážky), podnikatelia a politici sú za.“

Možná právě zde se skrývá úplně jednoduchá odpověď.Podnikatelé a politici vs obyčejní lidé (slušní a pracující včetně důchodců,kteří si svou penzi odpracovali a přesto jsou vděčni za každý přivýdělek),jsou třídní vrstvy,které jedna bez druhé nemohou samostatně fungovat.Rozdíl je pouze v tom,že lépe situovaní po přijetí eura jednu či dokonce dvě peněženky klidně oželí,kdežto obyčejní svou jedinou hodí do popelnice a pořídí si váček na drobné.

led

Pri vlastnej mene má občan pocit akejsi nezávislosti na euru. Je to klamné, pretože obchod sa robí s prepočtom na euro a US dolár.
Pri prechode na euro, všetky, opakujem všetky, štáty eurozóny zaokruhlovali prepočet z „bývalej“ národnej meny smerom nahor. Mala som možnosť túto operáciu sledovať vo viacerých štátoch pri ich prechode na euro, tesne pred a po zmene meny. Neskoršie zmeny cien, zdražovanie, bolo menej nápadné, pretože išlo o relatívne „nízke“ hodnoty, miesto vysokých hodnôt v bývalých menách.
V porovnaní napríklad na cenu rohlíku 30 hall až 1 Sk, tj. 1 –3 centy, „nenápadne“ došlo k nárastu na cenu 6 centov až 0,50 € (1,80 až 15,30 Sk). Ak by takýto nárast bol v Čk, tak to okamžite zbadáte.
Čo získal bežný občan prechodom na €? Jedna z mála vecí, ak mal dosť peňazí na cestu do zahraničia, nemusí bankám a vekslákom strkať veľké peniaze poplatkov za prevod meny.

suaeda

Je pravda, že po zavedení Eura se v některých státech (např. Rakousko, Slovensko) zaokrouhlily ceny směrem nahoru.
Můj názor je, že česká koruna je lépe vypratelná. S eury to tak snadno nejde. Další věc je, ČNB si může znehodnotit naší měnu (podzim 2013) tak jak potřebuje a nemusí se nikoho ptát. A lidem kteří to zaplatí ze svého, se podá nějaké nepravdivé vysvětlení.

dudu

Tak především obavy o tom, že dojde ke všeobecnému zdražení jsou oprávněné. Jednak toho využijí obchodníci a jednak optický klam z vydávání „malých hodnot“ vede k vyššímu utrácení a nehospodárnosti rodinných rozpočtů. Euro nebylo zavedeno na základě korektních dat od všech států a neměří spravedlivě penzum odvedené práce na jednotku. Takto došlo třeba v Řecku, ale i jinde k nepoměru mezi jeho reálnou místní sílou a pravdivou produktivitou práce. Euro rovněž pacifikuje možnost reagovat na závažné hospodářské problémy devalvací měny a takto významným způsobem upravovat cenu exportovaných výrobků a služeb. Došlo by k dalšímu omezení samostatnosti a svéprávnosti České republiky.

mosoj

Jednak nesplňujeme podmínky pro přijetí a hned tak je splňovat nebudeme a jinak ze stejného důvodu, jako Angličané. Takže to není český konzervatismus.

www

Lebo nechápem, prečo sa Slovákom euro páči. 🙂

anonym

To je jen takový český ´konzervativismus´ (nechci přímo napsat zkostnatělost 😉…
Zavedení eura s cenami nijak zvlášť nezamává – aspoň se to zatím v žádné zemi nestalo.

anonym

Soused má manželku ze Slovenska a každé léto tam na 14 dní jezdí.VŠICHNI lidi dělnických profesí tam nadávají, jak se jim tam po zavedení eura všechno zdražilo.Říkali, že prý by se ihned vrátili ke koruně, bylo to lacinější.
A proto mně nezajímá, že zbohatlíci by ho chtěli, já jsem dělník a měl bych se ještě hůř než dnes.

NikkiHeat

Já se nebojím a dokonce jsem příznivec eura. Naopak v dnešním globálním světě vnímám samostatnou měnu (korunu) jako jistý druh nebezpečí…stačí aby se na nás vrhlo nějaké konsorcium světových spekulantů a je po koruně. Češi se jinak samozřejmě bojí protože jim někdo tyto nesmysly nalévá do hlav…

rmajlka007

Zdražení je jedna věc, mě jako vlastenku spíš děsí ta představa, že už nebudeme mít nic českého. EU nás už teď omezuje v kde čím, koruna už je snad jedna z mála pořádných věcí, které nám zbyly. Až se jednou EU rozpadne, tak by nás akorát euro stáhlo ještě níž. Koruna je poměrně silná, snad nás podrží. „Dokud koruna funí, tak se držím u ní“ 🙂

petra15

Je to postojem ceské vlady — si vyrovnávat dluhy na úkor unie. Pri euru uz by to neslo. A tak to sikovne „vtloukli“ lidu do palic. Pritom v Unii 6 let zádné zdrazování nebylo (jen u „poulicních komediantu“), az 2008 s tou krizí, a to jde ted stále – ale prece jen mírne.
*
Tak to zhrneme, aby to bylo prehledné :

  1. okrádání Unie ceskou korunou
  2. natloukání do palic
  3. pokrizová inflace s tím nemá nic spolecného

Tak to je muj názor na „chtení eura v Cesku“
Doplňuji:
Normální vztah koruny k euru by byl 1 € : 40 Kc !!! A né 1 : 24 !!! A tak si i kazdý z vás pekne nakradl, na úkor Unie, a to si nikdo neuvedomuje:-)
A cíl CNB byl 1 : 20 ! Ale to uz musela Unie zakrocit…ale presto to byla „krádez století“, lepsí byli uz jen Rekové…:-)xD

jirkamacak

Protože vládní strany (ODS, ČSSD, TOP09), pod vlivem kmotrů, vytvořili atmosféru obav ze sjednocení měny, nepotřebují kontrolu. Nechtějí aby jim bylo vidět na prsty. Proto EU nasazují psí hlavu…

petra15

ary
Super-otázka…hodnotím…xD

arygnoc

lahny

to isté platí v celej európe.
proste sa zdražuje.

arygnoc

rmajlka007

česi nemajú vlastnú ani zástavu ( http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=%C4%8Ces­k%C3%A1%20Repu­blika ).

80% zákonov pltných v čr sa zrodilo v bruseli.

čo dodať, bud chcete byť česi alebo európania.