arygnoc

Prečo nie sú ekonómovia obchodníci?

Vzhľadom na intervenciu centrálnej banky ekonómovia NEPREDPOKLADAJÚ rast cien na Vianočných trhoch, nakoľko obchodníci nakúpili do zásob tovar ešte za lacnejší peniaz.

Trocha (vlastne dosť) naivne sa pýtam:

obchodníci sú hluchí?
ekonómovia sú blbí?

alebo dopadneme ako v kolumbii (či kde to je),kde štát zabavil predražený tovar a potom ho predal?

Nebolo by teda fajn, keby boli obchodníci povinne ekónomovia?
alebo, keby boli obchodníci aspoň trocha poctiví, a lacnejší tovar (nákup) fakt lacnejšie predali? alebo to je iba sci-fi?

Odpovědi
Mc Merkurion

naprosto souhlasím:
obchodníci sú hluchí !
ekonómovia sú blbí !

zzzzz

To je trh, ať si předpovídají co chtějí, stejně jen melou nesmysly. Vše je na nás, pokud se budeme předraženým či nekvalitním věcem vyhýbat, tak to obchodníky donutí zlevnit, či zlepšit kvalitu. Jenže často jsou zákazníci jak stádo ovcí, když vidí slovo sleva, hned nakupují kartony a ono to mnohdy žádná sleva není. Předtím se to uměle zdraží a pak trošičku zlevní a ve finále je zákazník spokojen, jak levně nakoupil a prodejce nadšen, jak draze prodal.

anonym

…„ekonómovia NEPREDPOKLADAJÚ rast cien na Vianočných trhoch“…
🙂
Je to možná trochu zvláštní předpoklad, ale já se k názoru ekonomů přikláním.
Důvod je jednoduchý – který obchodník zdraží zboží před Vánoci bude tím zdražením znevýhodněn před těmi, kteří totéž zboží nezdraží. A budu-li dále předpokládat, že stav na trhu není takový, aby se vyprodalo vše a u všech, zbude zboží právě tomuto zdraživšímu obchodníkovi. Z toho vyplývá, že právě ten, kdo zdraží, si nejméně ´ukousne´ z koláče největších tržeb.
___
A to prohlášení „ekonomů“ má ještě jeden cíl – uklidnit ´plašany´, aby nezkoupili v prvotním ´zděšení´ naprosto cokoli, aby prostě před nákupy trošku zapřemýšleli.
😉

mosoj

A proč by to obchodníci dělali ? Nemůžeš žít v kapitalismu a chtít socialismus.
To je věc obchodníka . Pokud to prodá vydělá .
Doplňuji:
Tak zrovna v tomto případě se můžeš vyhýbat jak chceš. Prostě se zdraží a ne jenom zboží z dovozu. Třeba I plyn je z dovozu a ten se promítne do všeho. A kolik je toho ještě našeho ??