Human

Prečo je pri medzinárodných zmluvách potrebná aj ratifikácia, a nie iba podpis?

Čaute,
prečo je pri medzinárodných zmluvách potrebná aj ratifikácia, a nie iba podpis? A aký je rozdiel, keď je nejaká zmluva iba podpísaná a keď podpísaná aj ratifikovaná?

Nejlepší odpověď
zzzzz

Ratifikace je přijetí pparlamentem u nás PS a senát. Podpis je buď prezidenta nebo premiera.

Mezinárodní smlouva nás zavazuje ve změnách zákonů, všechny zákony pak musí být v souladu s mezinárodní smlouvou. Mezinárodní smlouva je zákonům nadřazená, stejně jako třeba ústava ČR, nebo listina.

Další odpovědi
gecco

Obvykle proto, aby při změně politické situace (typicky po volbách, sestavením nové koalice) nebyla platnost dané smlouvy zpochybněna.

Pepa25

Protože podpis na smlouvu dají zplnomocnění zástupci smluvních stran poté, co dospějí k nějakému kompromisu v rámci svého mandátu. Pro platnost a závaznost je požaduje následná ratifikace hlavou státu, obvykle po souhlasu parlementu.

Zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/ostatni-pravni-obory/jak-vznika-mezinarodni-smlouva-15705.html