Mišús_ik

Prečo je dôležité pri podozrení na poranenie miechy nehýbať so zraneným ?

Nejlepší odpověď
Berušinka

Spíše při poranění páteře, ve které je mícha. To je taková „odnož“ mozku. Pokud do dolní části těla nepovedou nervy, tak s tím vědomě nebudeme moci hýbat. Při takovém poranění nesmíme hýbat s postiženým, abysme mu jeho stav nezhoršili, na to jsou školení zachranáři. My se musíme starat jen o to, aby měl postižený zajištěné všechny životně důležité funkce.

Další odpovědi
amigo

pokud by byla porušená mícha a Vy byste se zraněným nešetrně pohnula, mícha by se utrhla a byl do konce života na vozíku (přerušení centrální nervové soustavy)

venkovan

Pokud to není nezbytně nutné k záchraně života, například vytažení z hořícího auta, obnova životních funkcí atd., tak nehýbeme protože míchu může poškodit úlomek kosti z páteře, může se skřípnout apod. a trvale znehybnit část těla.
Kdysi se říkalo když hnout, tak jen jednou, už nevracet.
Nicméně je to nesmírně těžké – záchranáři často nemají kvalitní nosítka která pod zraněného mohou zasunout aniž by s ním nějak pohli.
A mimochodem, předpokládám, že základní příznaky poškození míchy vás ve škole či kurzech první pomoci naučili poznávat.