Human

Prečo bolo Japonsko po WWII súdené za vojnové zločiny a ZSSR nie?

Prečo bolo Japonsko po WWII súdené za vojnové zločiny a ZSSR nie? Pokiaľ viem, tak ZSSR zachádzal s vojnovými zajatcami skoro rovnako ako Hitlerove Nemecko. A inač, keď boli súdený výsoký predstavitelia Japonska, tak prečo nebol aj cisár súdeny?

Nejlepší odpověď
led

Vítěz se nesoudí, on je soudce.
Přiště klidně píšte česky, taky název vojny „Druhá světová válka“, Jsou tady taky lidé, kteří nevi co to je WWII
Doplňuji:
po slovensky je to „Druhá svetová vojna“

Další odpovědi
jjj123456789

Protože SSSR byl narozdíl od Japonska na vítězné straně (na konci války).

MK44

A kdo by tak asi SSSR po takové řeži jakožto napadený stát a člena vítězné strany soudil? Britové a Američané byli rádi, že Sověti unesli hlavní zátěž války v Evropě a jsou ochotni se na demarkační linii zastavit.

Japonci měli specifickou výchovu a považovali císaře za boha. Pokud by ho Američani učinili odpovědným, asi by se válka protáhla a nezbylo by než Japonsko dobýt to jest spíš vybít a spálit. A Japonce musel někdo po válce vést, byť podle pokynů Američanů.

Při obecném zpustošení světa šlo hlavně o to, aby se válka skončila a populace pod diktaturou se demokratizovaly. Stalin byl jednak vítěz jednak diktátor, který Sajúz demokratizovat nehodlal a asi ani nemohl. I bez obvinění se cítil ohrožen světem, a Západ jím, a taky jak moc chybělo, aby studená válka přestala být studenou, že?

led

Human, prepáčte, ako som si neuvedomila, že píšete po slovensky. Veľakrát to totiž v prvom momente nerozoznám :)
takže oprava:
kľudne píšte po slovensky aj názvy, anglické skratky nemusí každý poznať.

arygnoc

súhlasím.
nestačí, že si česi sami prznia jazyk, musíte haniť ešte slovenčinu?

:-Q

led

:)