Prečo aj keď vydýchnem vzduch s oxidom uhličitým z pľúc, mám nutkanie znova sa nadýchnuť?

Prečo aj keď vydýchnem vzduch s oxidom uhličitým z pľúc, mám nutkanie znova sa nadýchnuť? Keď je známa vec, že nie nedostatok kyslíka v tele nám spôsobuje nutkanie nadýchnuť sa, ale práve prebytok oxidu uhličitého v tele. Vďaka
Doplňuji:
Takže aj keď vydýchnem vzduch s oxidom uhličitým z pľúc, tak stále v krvi zostáva prebytočný oxid uhličitý a preto mám nutkanie nadýchnuť sa? Potom prečo, keď hélium vytesní vzduch z pľúc aj oxid uhličitý (?), tak človek nemá pocit dusenia/potrebu znova sa nadýchnuť a upadne do bezvedomia? Vďaka

Odpovědi:

Stříbrný

Neb nikdy nevydýchneš všechen obsah z plic.

Bronzový

Ta "známa vec" je chybný předpoklad.
Nejenom zvýšený parciální tlak CO2, ale TAKÉ snížený pO2 v arteriální krvi - přes periferní chemoreceptory v aorte a karotidě, cestou 9. a 10. hlavového nervu - a přes formatio reticularis, regulují dýchací frekvenci.
Doplňuji:
Člověk, který bude dýchat čisté He, bude mít pocit dušení. Časem se také udusí. Dýchací reflex je komplexní děj a ještě chvíly bude fungovat. S poklesem pO2 nastane reflexně hyperventilace (protože cesty jsou průchozí a He je řídší), ale ta bude bez efektu - pO2 bude dále klesat. Až je z toho bezvědomí (bezvědomí neznamená nutně, že dotyčný nedýchá), zlyhaní dýchacího centra, smrt. Prostě, otrava (inertním) plynem, jako každá jiná.

Diskuze k otázce

ujoimro

Příspěvek smazán administrátorem.

• Vložena před 923 dny

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1605
Zlatý mosoj 1494
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 990
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 714
Zlatý quentos 713
Zlatý iceT 565
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.