ujoimro

Prečo aj keď vydýchnem vzduch s oxidom uhličitým z pľúc, mám nutkanie znova sa nadýchnuť?

Prečo aj keď vydýchnem vzduch s oxidom uhličitým z pľúc, mám nutkanie znova sa nadýchnuť? Keď je známa vec, že nie nedostatok kyslíka v tele nám spôsobuje nutkanie nadýchnuť sa, ale práve prebytok oxidu uhličitého v tele. Vďaka
Doplňuji:
Takže aj keď vydýchnem vzduch s oxidom uhličitým z pľúc, tak stále v krvi zostáva prebytočný oxid uhličitý a preto mám nutkanie nadýchnuť sa? Potom prečo, keď hélium vytesní vzduch z pľúc aj oxid uhličitý (?), tak človek nemá pocit dusenia/potrebu znova sa nadýchnuť a upadne do bezvedomia? Vďaka

Odpovědi
huxa

Neb nikdy nevydýchneš všechen obsah z plic.

cynique

Ta „známa vec“ je chybný předpoklad.
Nejenom zvýšený parciální tlak CO2, ale TAKÉ snížený pO2 v arteriální krvi – přes periferní chemoreceptory v aorte a karotidě, cestou 9. a 10. hlavového nervu – a přes formatio reticularis, regulují dýchací frekvenci.
Doplňuji:
Člověk, který bude dýchat čisté He, bude mít pocit dušení. Časem se také udusí. Dýchací reflex je komplexní děj a ještě chvíly bude fungovat. S poklesem pO2 nastane reflexně hyperventilace (protože cesty jsou průchozí a He je řídší), ale ta bude bez efektu – pO2 bude dále klesat. Až je z toho bezvědomí (bezvědomí neznamená nutně, že dotyčný nedýchá), zlyhaní dýchacího centra, smrt. Prostě, otrava (inertním) plynem, jako každá jiná.

ujoimro

Příspěvek smazán administrátorem.