Longer

Pravopis slova „nájemní“ – je možné i ypsilon?

Pravopis slova „nájemní“ – je možné ve slově nájemní ve smyslu pronájmu bytu použít i ypsilon? Příklad: Hledám levný nájemný bytv Praze. děkuji

Nejlepší odpověď
manon

Ano, je možné oboje.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=n%C3­%A1jemn%C3%AD&ref=­n%C3%A1jemn%C3%BD
Doplňuji:
quentos: Ale tazatel se ptal na byt.

Další odpovědi
quentos

Říci, že je možné oboje, je chyba! Správná odpověď je „jak kdy“ – i podle odkazu, který uvedla manon, jsou tato adjektiva zaměnitelná POUZE V NĚKTERÝCH spojeních (dům, byt, vrah). V jiných kolokacích se užívá výlučně měkká varianta (smlouva, právo, vztah, cena). Odkaz si je nutno pořádně přečíst…

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=n%C3­%A1jemn%C3%AD&ref=­n%C3%A1jemn%C3%BD

hanulka11

já bych napsala hledám k nájmu levný byt v Praze ......... a když už tak nájemní byt

bolak

Dr.Axl: Já tu otázku třeba pochopil, že ty ne, to je sice smůla, ale za to my nemůžeme…

Odpovídat by se přece mělo na to, na co se dotyčná osoba ptala. Jsi přece inteligentní a vyčníváš nade všemi, tak bys měl být schopen najít jádro dotazu, rozlišit co je a co není podstatné.

Pokud by bylo správné odpovídat jen na titulek, jak tvrdíš, vypadala by většina odpovědí v poradně asi nějak takhle > http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-3

annas

Ad bolak, máš pravdu.

Zjistila jsem mnohokrát, že nedůslednost dotyčného uživatele při čtení otázek a odpovědí je to jediné, v čem je důsledný, když se obhajuje. 🙂

manon

:D Ty to umíš tak hezky podat…

anonym

ad manon, quentos má pravdu, že ne vždy jeslou slova zaměnitelná a obojetná.
Byt byl jako jeden z příkladů až na 2. řádce.
Tučný titulek otázky je obecný a tam platí, že nelze kdykoliv napsat ypsilon tak, jak otázka zní.
ad tazatel, je to sice 1. otázka po registraci, ale jinak se mluvnické dotazy vkládají do sekce Věda, rubrika Jazyky.

manon

Dr.Axl: Všimni si drobnost – asi jste i s quentosem přehlídli – nešlo o jeden z příkladů… nic takového.

manon

Dr.Axl: Tak můžeme být samozřejmě i doslovní a přesní. Pak tedy platí, že na otázku (i bez dovětku o bytě):
„Pravopis slova "nájemní“ – je možné i ypsilon?„
Je odpověď "Ano, je možné oboje“ správnou odpovědí.
+ uvádím odkaz na zdroj (který vše podrobněji rozebírá a dá se tam najít už vše potřebné – kdy a v jakém případě -i a kdy a v jakém případě -y).
Čili má odpověď není špatná v žádném případě :)
Netvrdím, že quentosovo pojednání je nesprávné. Chybné v jeho odpovědi je jen ozančení mojí odpovědi za chybnou :)

anonym

ad manon, chceš-li být skutečně doslovná, tak si všimni, že quentos jen korektně doplnil, že i ve tvém odkazu jsou rozlišeny možnosti právě podle různých spojení.

  1. Quentos neoznačil tvou odpověď za chybnou.
  2. Podle tvé verze by se pro uživatele jevilo, samotné slovo "nájemní"že může být obojí i/y. A to přece sama vidíš, že není pravda.

Quentos je překladatel profík, denně kovaný v lingvistice, doplnil i přesnou kvalifikovanou terminologii, na tvém místě bych se s ním nehádal, v jeho oboru by vždycky musel vyhrát.
Odpověď „Je možné oboje“ je neúplná, správná je, že jen někdy a ne vždy + odkaz na bližší objasnění.
Bodíky máš, tak vo co go?

manon

Vo pravdu. A tu nemáš.

manon

Dodat už můžu jen to, že tak jak je otázka položena, lze ji chápat asi takto: Píše se slovo nájemní vždy jen s -i nebo někdy i s -y? (třeba v případě, že jde o byt)