jancacv

právo zaměstnance v část.inv.důchodu

mám kamarádku která má přiznaný část.inv.důchod,za­městnavatel jí chce přeřadit na hůř placenou a těžší práci než dosud vykonávala,vyh­rožuje i výpovědí ze zdr.důvodů, pokud toto nevezme,jak se má bránit?Nebo lze se vůbec nějak bránit?nepiště sem zádné tlachy jen reálné odpovědi děkuji
Doplňuji:
potřebuji přesné info nb paragrafy díky

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Drap

snad se dá bránit

Bránit se dá, nemusí navrhovanou změnu příjmout. Bohužel v tom případě ji opravdu hrozí výpověď , ne sice asi ze zdravotních důvodů, ale z jakýchkoli jiný. Podle dnešního práva neni problém, aby si zaměstnavatel vhodný důvod našel.

Další odpovědi
mosoj

?

Záleží na zdravotním posudku lékaře zda, může dosud vykonávanou práci vykonávat. Pokud ne, zaměstnavatel nabídne jinou vhodnější práci pokud ji má !! Pokud ji nemá může dát výpověď! Pokud není oboustranná vůle práce se téměř vždy nenajde. Částečný invalidní důchod nebo snížená pracovní schopnost je dnes vždy nevýhodou pro zaměstnance.

Na málo informací odpověď typu „tlachy“, Prostuduj si ZP a příslušné předpisy sama. Na inetu jsou k dispozici.

johana 56

?

Mám dojem,že bránit se nelze,není šance..Z vlastní zkušenosti vím,že mi bylo sděleno,že mám jistý příjem a proto mohu být propuštěna.Lidé bez příjmu jsou přednější,než zdravotně postižení s ČID.

anonym

snad se dá bránit

Dobrý den.
V této záležitosti je nejdůležitější věcí, zda byla kamarádka do zaměstnání přijata jako ČID a její pracovní místo odpovídá zdravotnímu stavu. Toto by mělo vyplývat z pracovní smlouvy. Dále je neméně důležité, zda plánované přeřazení kamarádky nevyplývá z organizačních důvodů (zrušení dosavadního místa apod.). Pokud by tomu tak bylo, tak má zaměstnavatel právo i na zrušení místa obsazeného pracovníkem se sníženou pracovní schopností.
Domnívám se, že právě o tento případ se jedná zde. Zaměstnavatel v rámci platných zákonů správně nabízí zaměstnankyni jinou práci. Pokud Vaše kamarádka nechce o práci přijít, měla by zvážit (nejlépe po poradě s lékařem), zda je schopna novou práci vykonávat. Fakt, že dle jejího posouzení se jedná o práci horší a méně placenou, by měl v tomto případě stát mimo její prvořadou pozornost.
Skutečností je (jak napsal Drap i mosoj), že pro průměrně chytrého zaměstnavatele není problém najít zákonný důvod k ukončení pracovního poměru. Proto Vaší kamarádce doporučuji zvážit všechna pro i proti a na základě toho se potom rozhodnout. Do sporu se zaměstnavatelem bych ale nešla.