Avatar uživatele
Registrovaný

právo dcery a manželky

když umřel majitel obchodu a nikdo neví jestli ma závět a co bude dál s obchodem má právo jeho dcera nebo manželka nakládat ze zbožím v obchodě jak chce ona?když vlastně nikdo neví jestli to někomu odkázal?počítají si samy zboží jdou ho prodávat a to také pod cenu?
Doplňuji:
o práci sem přišla dostala sem výpověd po smrti majitele ,že nám nezaplatí ani šichty co sme měli navíc než umřel,dceři a manželce jde jen o peníze ,moc mě bolí jak se k tomu staví .Šéf byl moc hodný člověk!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Neptala jste se tu už na stejnou věc? Ze zákona jsou jako dědicové ustanoveni manželka a děti. Takže na to, aby rozhodovaly o obchodě, právo mají. Jedině závětí by muselo být určeno, že dědicem prodejny bude někdo jiný, nebo konkrétní osoba. I tak by ale mohla být závět dědici ze zákona napadnutelná.
Na druhé straně byste měla být ráda, že zjevně o chod obchodu někdo zájem má a že tedy asi o práci nepřijdete. O cenách se samozřejmě můžete s manželkou zesnulého šéfa pokusit domluvit, ale respektujte její stanovisko. Má na ně právo.
Uvědomte si, že běžné vyřízení pozůstalosti trvá cca 3 měsíce. To by pro Vás přece řešením nebylo. Po tu dobu by zůstal obchod uzavřen, jelikož jako zaměstnankyně k němu nemáte vlastnické právo.
Manželka zesnulého by se mohla v případě pochybností domáhat svých práv soudně "předběžným opatřením". V běžné situaci se však k takovému řešení nepřikročuje. Tímto způsobem se řeší "sporné" případy. To, že Vy pociťujete za "spornou" záležitost práva manželky a dětí zesnulého, není relevantní.
Doplňuji:
Pozůstalost řeší občanský zákoník, nikoliv živnostenský.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Před 2 dny ses už ptala a dostala odpovědi včetně odkazů na platnou legislativu a podrobný postup na webu businessinfo - viz odkaz ve zdroji:

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ podotykam-ze-ze-svych-duvodu-s e-nerozvedl


Avatar uživatele
Zlatý

Zkus hledat v Živnostenském zákonu - http://www.cesky-obchodni-rejs trik.cz/…, případně se zajdi zeptat na Živnostenský úřad. Přesnou odpověď tady nejspíš nedostaneš.
Doplňuji:
§ 13 Pokračování v živnosti při úmrtí podnikatele

(1) Zemře-li podnikatel, mohou v živnosti pokračovat až do skončení řízení o projednání dědictví:
a) správce dědictví^29),
b) dědicové ze zákona, pokud není dědiců ze závěti,
c) dědicové ze závěti a pozůstalý manžel nebo partner^28a), i když není dědicem, je-li spoluvlastníkem majetku používaného k provozování živnosti,
d) insolvenční správce ustanovený soudem podle zvláštního právního předpisu^26); nejdéle však do skončení insolvenčního řízení, nebo
e) pozůstalý manžel nebo partner^28a) splňující podmínku uvedenou v písmenu c), pokud v živnosti nepokračují dědicové.

Pokračování je dále v § 13 výše uvedeného zákona. Tazatelka se neptala na řešení pozůstalosti, ale na pokračování činnosti.


Avatar uživatele
Zlatý
 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.