Zz

Práva otce??

Dobrý den, manžel mě opustil v 6. měsíci těhotenství, kvůli o dost starší paní a jejím dvěma dětem (8 a 16 let). Teď už jsme rozvedeni a je i upraven styk s dcerou-dohodou. Ale je to spíš dvakrát za týden 4–5 hodin. Máme věčný boj: nepřeji si aby dcera u nich kdy spala-nevím co bylo přesně za problém ale paní i její dcera mi posílali sms a ne moc příjemný. Nechci aby se i na dceři „hojily“. Musím mu sdělovat, že bude dcera spát u mých rodičů a já budu pryč? Má právo mě nutit aby dcera spala u nich a ne u babi a dědy? (u nich ještě nespala, u babi a dědy spostukrát)…přece když jsme nebyli ani jeden den rodina, má toto právo vědět, určovat, organizovat náš soukr. život? Musím se mu hlásit kde jsme??..On se také nehlásí, kde je zrovna s dcerou, až když mi ji vrací se dozvídám o výletech klidně v lokalitě 60–80 km daleko od bydliště???
Doplňuji:
Dceři je 19 měsíců…

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud není napsáno v dohodě, není povinností matky hlásit bývalému partnerovi tyto informace. Pokud by nebyla dohoda možná, musí styk s dcerou i podmínky stanovit soud.

Další odpovědi
anonym

Dobrý den. Ve Tvém případě bych se obrátila na soud právě kvůli rozhodnutí o „úpravě styku“ otce s Vaší dcerou. Soud nejspíš dceru svěří do Tvé péče a jemu stanoví podmínky kdy a kde (a také jak dlouho) může s dcerou pobývat. Ty v době, kdy Vaše dítě nebude s ním, jsi za dceru plně odpovědná a bude-li na návštěvě u dědečka a babičky je jenom na Tobě. On Ti do toho NESMÍ mluvit. Jinak by to bylo v případě, že by prarodiče nějakým způsobem, ohrožovali výchovu nebo zdraví dcery.
Zřejmě bude problém dosáhnout toho, aby dcera nepobývala alespoň o prázdninách u otce i přes noc. Bude-li s tím problém, bude se k tomu muset vyjádřit psycholog a bude to muset opět vyřešit soud.
Pro Tvůj a dceřin klid Ti mohu poradit jenom to, aby ses vykašlala na dohodu, která výrazně omezuje Tebe jako matku a požádala o rozhodnutí soud. Zajdi si na sociálku, na péči o dítě Ti pomohou a určitě Ti doporučí, jak správně postupovat, aby se vše uspořádalo optimálně s hlavním zřetelem na Vaši dceru.

Nuk nuk

Pokud máte dítě v péči Vy, pak Vy jemu nejste povinna hlásit nic místě Vašeho a dítěte momentálního pobytu a je jen na Vašem rozhodnutí, komu dítě svěříte na hlídání (např. babička s dědou). Ovšem nakolik má on právo vyžadovat, aby u nich jeho dcera alespoň někdy přespávala a jak často, to už určuje soud. Pokud tedy bývalý manžel vyžaduje něco, co nebylo určeno soudem a nejde to normální dohodou meyi Vámi, pak požádejte soud o úpravu a upřesnění, na co vše má Váš bývalý manžel právo, a na co už ne.

gagaga

nemusite byvalevemu manzelovi hlasit kde jste, kdyz mate dceru Vy .., ale ani on nemusi hlasit vam, kde zrovna s dcerou je on ..hlavne ze ji vrati v poradku ..
urcite zadny soud nebude urcovat, KDE se muze s dcerou pohybovat ..
a jesttli ma o dceru zajem i pres noc, tak nechapu duvod, proc by k nemu nemela mala jit ? proc by jste ji radeji davala babi a dedovi ?
vzdyt vse muzete spravedlive " vyrovnat " ..
rodice jste oba , at uz spolu zijete ci ne .. jako rukojmi dite nikdy nepouzivejte ( nevyuzivejte ) .. a nez Vas hnat hned k soudu , tak mi verte, ze rozumnym a vstricnym pristupem toho jde mnohem vic ..

  • iv-