barnajka

Práva a provomoce administrátora vs. cenzura. Jak tenká je hranice? Otázka se netýká Odpovědí.cz ;)

Dám příklad z praxe: jedna skupina (stránka) na Facebooku mě „exkomunikovala“ ze svého středu poté, co jsem lehce ironicky (ale ne vulgárně) upozornila na nešvary a nekalé praktiky pana řídícího.
V prvním kroku mi smazali můj „závadný“ komentář a ze skupiny mě vyhodili (resp. mi jejich stránku „odlajkovali“).
To mě samozřejmě nemohlo zlomit – jsem ten typ, který vyhodíte dveřma a on se vzápětí vrátí oknem :D Stránku jsem si znovu odklikla a čekala, co se bude dít. Zakrátko jsem si všimla, že ve skupině jsem sice dál, ovšem zablokovali mi možnost cokoliv komentovat.

A já se tedy táži: není tohle náááhodou obyčejná prachsprostá ubohá cenzura?!?!
Chápu, že admin si může dělat, co chce… a právo komentovat příspěvky může dávat/odnímat dle své libosti.
Chápala bych, kdyby mě bloknuli kvůli vulgaritám, spamování atd… Ale zablokování JEN PROTO, že jsem „nepohodlná“,.. co to podle vás je?!
No cenzura jak vyšitá! :))

A kde je moje právo na svobodu projevu?!
Doplňuji:
Dr.Axl: Díky moc za vyčerpávající reakci – ta moje je taky delší, tak jsem ji dala do diskuze, ať tu tak nebije do očí :))

PS: Omlouvám se za ten překlep v nadpisu otázky – vždycky to po sobě kontroluju, ale i mistr tesař se někdy utne ;)

Nejlepší odpověď
anonym

Vidím, že někdy dokážeš „zlobit“.
Pan řídící je vedoucí skupiny nebo jsi myslela admini?
Cenzura v původním významu je státem řízená kontrola všech nepovolených projevů, převážně v médiích.
Na konci každého provozního dohledu (admini) je obyčejný lidský faktor. Nejčastěji jsou admini muži a ti jak známo jsou hajsaví a ješitní. Pokud má pocit, že ses nějak dotkla jeho ega, tak prostě reaguje kromě pravidel i podle svých okamžitých subjektivních pocitů.
Na druhé straně by pravidla měla být spravedlivá jak pro všechny uživatele, tak i provozovatele.
V případě výhrad by měla být možnost se ozvat na mail uvedený v kontaktech a žádat důvody, vysvětlení, případně přehodnocení.
Možná mají v pravidlech nějaký výchovný dočasný distanc.
Zřejmě bych zkusil velice slušnou formou požádat o vysvětlení. Jinak možnost stížnosti by asi byla u zástupce provozovatele.
Obecně musí každý právní subjekt dodržovat legislativu platnou v zemi, kde působí.
Z dosud poměrně kusého popisu, usuzuji, že by se dalo aplikovat tak maximálně konání v rozporu s dobrými mravy, ale to je pro účinnou obrany asi málo.
P.S. Svoboda projevu je sice zaručena ústavou, ale zároveň je definováno jakými formami. V rámci jakýchkoliv soukromých firem (tedy i tohoto provozovatele) je limitována vnitřními předpisy, prostě v rámci nějakých pravidel pro obě strany.
Doplňuji:
Svoboda projevu např. umožňuje na pražském Palackého nám. (jediné místo, kde se nemusí předem nahlašovat demonstrace, něco jako londýnský Hyde park), abys tam vykřikovala třeba i, že prezident je vůl! To bylo za totáče nemyslitelné.
Viz malý příklad z té doby. Na pozvání českého ROH přijela delegace odborářů z francouzského renaultu. (Při zrodu MB 1000, dosahovala naše škodovka parametrů renaultu R 8).
Při večerní besedě se francouzů ptali, co je nejvíce zaujalo. Odpověď byla příznačná: Překvapilo nás, že u vás se za vtip o prezidentovi zavírá, ale mistra pošle každý dělník do pr.. To u nás je to naopak, podle počtu vtipů si prezident měří svou popularitu, ale mistr má autoritu, s níž se nediskutuje. Tam také můžete najít takový rozdíl mezi našimi produktivitami.

barnajka

Dr.Axl: Když to nejde po dobrým, musí se trošku pozlobit :)

Věc se má tak, že v tomto případě nejde o dotčené ego pana řídícího. To o těch nekalých praktikách nejsou moje nepodložené domněnky, nýbrž fakt, který ti potvrdí 90% všech zainteresovaných. Pana řídícího nemělo CO se dotknout – prostě JÁ vím…a ON ví taky. Moc dobře. A to je právě důvod, proč udělal to, co udělal – zkrátka mě potřeboval umlčet :) Nějaký mail s žádostí o vysvětlení, příp. navrácení práv komentovat…to je zřejmě věc naprosto zbytečná :) On je vedoucí stránky, on je admin. Takže pokud není v rozporu s nějakým zákonem to, že si na Facebooku založil veřejnou stránku a pak provádí selekce podle toho, jak se to jemu zrovna hodí do krámu,…asi mám smůlu :)
Napadlo mě zkusit se ošívat argumentem, že když chce mít mermomoci pod kontrolou, kdo a čím na na stránku přispívá, měl si založit soukromou skupinu, kde by každý potenciální člen musel prvně o členství požádat.
Tím, že založil stránku veřejnou, dává možnost vyjádřit se VŠEM. Musí tím pádem počítat i s případnou negativní reakcí…

Nazvala jsem to cenzurou, protože to podle mě cenzura opravdu je. Pana řídícího znám – a dokonce osobně. Vím, že kdybych se „jen“ dotkla jeho ješitného ega a on měl přitom svědomí čisté jako křišťál, neváhal by mi oponovat. Hned by vytasil milion argumentů na svou obhajobu a nezapomněl by připojit nějakou jízlivou (intelektuálně formulovanou) poznámku na mou adresu.

Jenže pan řídící neřekl nic, rovnou jednal. Dokonce neměl ani tolik úrovně, aby mi aspoň soukromou zprávou všechno „úředně“ zdůvodnil.
Jak říkám: JÁ vím, ON ví. Cokoliv vysvětlovat tudíž netřeba, že… :)

Když poruším kodex tady na Odpovědích a admin mi příspěvek smázne, odůvodnění dostanu mailem. Podobně to funguje na většině internetových fór a diskuzí, tj. člověk vždycky ví, zač je trestaný.

No nic, zdá se, že jsme si s panem řídícím vyhlásili tichou válku. První bitvu jsem projela, ale další jsou přede mnou. Bez boje se nevzdám a asi začnu tím, že o víkendu vyrazím do Prahy zahulákat si: XY je vůůůůl! Děkuju za tip a rady! :D

anonym

Všimla sis vůbec poměrně ojedinělého úkazu, že si už nikdo netroufl nějak odpovídat. Je to docela složitá problematika a navíc výsostně osobní, do toho se moc lidem nechce.
Ale zato mne všichno korporativně podpořili četnými palci, asi se jim má odpověď zdála dobrá, že už necítili potřebu se nějak dále vyjadřovat.
Mám i pocit, že se mi podařil závěrečný bonmot s těmi francouzi, navíc je to ze života podle skutečné události. Život vytváří lepší vtipy než by vymyslel člověk.
Ještě mne napadlo, když řídícího znáš, proč mu nenapíšeš s otevřeným hledím?

led

Dr.Axl
ano, s tým majstrom je to presné.
Majster je Boh, prezident to je čosi abstrakné vzdialené.