Jak to budu mit v CR s materskou, když pracuji v zahraničí??

Ahoj, chtela bych se Vas zeptat, zda by mi nekdo dokazal poradit.
Pracuji rok v zahranici a ted jsem zjistila, ze jsem tehotna. Budu se vracet do CR, kde bych chtela pozadat o materskou, kde budu i dal zit. Muj pritel je cech. Nemohu na netu nic najit, kdo mi poradi?
Doplňuji:
Nee, myslela jsem, zda na tu materskou budu mit narok, kdyz jsem pracovala v zahranici?

Odpovědi:

Bronzový

Jen pro ujištění: pracovala jsi v zahraničí u českého zaměstnavatele? Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) má, kdo v posledních 2 letech splnil podmínku 270 dnů nemocenského pojištění.

Zlatý

no pokud tady nechceš žádat o žádný odškodný za pracovní úraz, tak pak půjdeš normálně na mateřskou né? Dobu předběžnýho nástupu si ověříš tak, že si zjistíš, v kterým jsi ,)

Stříbrný

Nejsem si úplně jista, ale domnívám se, že byste si PPM (oficiální název v ČR je "peněžitá pomoc v mateřství", v zahraničí to zřejmě bude jinak) měla vyřídit v zemi, kde jste pracovala a teprve pak se vrátit do ČR a nechávat si ji sem posílat.
(Alespoň u podpory v nezaměstnanosti tomu tak je - musí se o ni žádat v zemi, kde na ni člověk splnil podmínky a v době pobytu v té zemi.)

Přesné informace k případnému nároku na PPM v ČR zjistíte na OSSZ v místě trvalého pobytu v ČR.

Pokud byste Vy ani otec dítěte nesplnili podmínky pro přiznání PPM,
měla byste od porodu nárok "jenom" na rodičovský příspěvek (RP)
ve variantě do 4 let věku dítěte bez možnosti změny.

Více informací k RP získáte na kontaktním místě úřadu práce
opět v místě trvalého pobytu v ČR.

PPM:
http://www.cssz.cz/…

RP:
http://portal.mpsv.cz/…

Diskuze k otázce

Stříbrný

Dochy

Mám pocit, že mateřská bude vázaná na sociální pojištění a jak je to s rodičovskou netuším. Asi to bude dotaz na ČSSZ (mateřská) a úřad práce (rodičovská)

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 978
Zlatý marci1 806
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 600
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 448
Zlatý led 395
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.