giulieta

Jak to budu mit v CR s materskou, když pracuji v zahraničí??

Ahoj, chtela bych se Vas zeptat, zda by mi nekdo dokazal poradit.
Pracuji rok v zahranici a ted jsem zjistila, ze jsem tehotna. Budu se vracet do CR, kde bych chtela pozadat o materskou, kde budu i dal zit. Muj pritel je cech. Nemohu na netu nic najit, kdo mi poradi?
Doplňuji:
Nee, myslela jsem, zda na tu materskou budu mit narok, kdyz jsem pracovala v zahranici?

Odpovědi
Pepa25

Jen pro ujištění: pracovala jsi v zahraničí u českého zaměstnavatele? Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) má, kdo v posledních 2 letech splnil podmínku 270 dnů nemocenského pojištění.

zjentek

no pokud tady nechceš žádat o žádný odškodný za pracovní úraz, tak pak půjdeš normálně na mateřskou né? Dobu předběžnýho nástupu si ověříš tak, že si zjistíš, v kterým jsi ,)

ivzez

Nejsem si úplně jista, ale domnívám se, že byste si PPM (oficiální název v ČR je „peněžitá pomoc v mateřství“, v zahraničí to zřejmě bude jinak) měla vyřídit v zemi, kde jste pracovala a teprve pak se vrátit do ČR a nechávat si ji sem posílat.
(Alespoň u podpory v nezaměstnanosti tomu tak je – musí se o ni žádat v zemi, kde na ni člověk splnil podmínky a v době pobytu v té zemi.)

Přesné informace k případnému nároku na PPM v ČR zjistíte na OSSZ v místě trvalého pobytu v ČR.

Pokud byste Vy ani otec dítěte nesplnili podmínky pro přiznání PPM,
měla byste od porodu nárok „jenom“ na rodičovský příspěvek (RP)
ve variantě do 4 let věku dítěte bez možnosti změny.

Více informací k RP získáte na kontaktním místě úřadu práce
opět v místě trvalého pobytu v ČR.

PPM:
http://www.cssz­.cz/cz/nemocen­ske-pojisteni/dav­ky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm

RP:
http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/rodicov­sky_prisp

Dochy

Mám pocit, že mateřská bude vázaná na sociální pojištění a jak je to s rodičovskou netuším. Asi to bude dotaz na ČSSZ (mateřská) a úřad práce (rodičovská)