Avatar uživatele
Registrovaný

Pracuji v bank.sektoru, zaměstnavatel po nás vyžaduje stejnokroj, černé kalhoty a bílé halenky. Měl by to proplatit?

Nenašla jsem nikde nic o tom v zákoně, není to ochranný oděv.
Doplňuji:
iceT: Všichni jsme za jedno, kdysi jsme měli stejná trička, pak košile, ale nakonec se rozhodlo o bílých košilích a halenkách, které si musíme kupovat za své a vedení nám nechce přispět na to.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zaměstnavatel nemá povinnost vám zmiňované výdaje proplatit..., ale zákon mu umožňuje tyto výdaje uplatnit jako daňově uznatelné.

Obvyklá praxe pak je, že na tyto výdaje pak slušný zaměstnavatel poskytuje až 100% příspěvky.

-----------

Zákonnou oporu naleznete např. v Pokynu č. D-300, uplatňování zákona o daních z příjmů, kde je v části "K § 6 odst. 7 písm. b)" uvedeno, že za pracovní oblečení je považováno i tzv. jednotné pracovní oblečení = stejnokroj, který však musí splňovat určité podmínky ´nezaměnitelnosti´ s běžným oblečením...

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/finance/dane/D-300.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Známá dělala v bance a dostávali částku určenou na oblečení . Nepamatuji si kolik to bylo .


Avatar uživatele
Zlatý

Možná by vám měl přispět. Na druhou stranu, můžete trucovat. Jde o to, jak hodně o to místo stojíte.


Avatar uživatele
Bronzový

V těchto a podobných případech je rozhodující pracovní smlouva,ve které může být nošení stejnokroje stanoveno taxativně a nebo ve smlouvě může být odkaz na konkrétní vnitřní směrnice či příkaz,který takovou povinnost stanoví.V takové směrnici by též měly být stanoveny podmínky pořízení,nošení a úhrady nákladů na zakoupení či čištění.Pokud v pracovní smlouvě nic takového není a nebo pokud je směrnice či příkaz neúplný,pak záleží na dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.Bývá pravidlo,že u těchto, ve smlouvách nestanovených případech, zaměstnanec zpravidla vyhoví takovému přání zaměstnavatele a ten to zohlednění finančně. Pokud ne,záleží na zvážení,zda ústupky ze strany zaměstnance jsou adekvátní charakteru pracovního místa.U větších organizací takové dohody či příkazy bývají konzultovány s odborovou organizací.
Doplňuji:
Malé doplnění
Je zajímavé,že některý bankovní sektor nemá takovou věc ošetřenu.Pokud je tomu tak skutečně,tedy není nějaká skrytá směrnice někde v šupleti třeba na ústředí,pak nezbývá nic jiného než řešit věc kolektivně prostřednictvím odborové organizace,tedy na odborový svaz pracovníků peněžnictví http://ospp.cmkos.cz/ a s nimi uvedenou věc konzultovat,popř. na příslušnou okresní organizaci ČMKOS,která Vám musí poskytnout radu či pomoc.Naše názory zde Vám to asi nevyřeší a vůči silnému zaměstnavateli to chce zkušenost.


Avatar uživatele
Zlatý

A musíte být oblečeni všichni ve stejném,nebo stačí jen ta černá a bílá?
V tom případě by snad neměl být problém doma najít černé kalhoty a bílou halenku...
Jak se na to dívají ostatní kolegově či kolegyně?

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.