hubenej

Pracovni urad me odmítl zaevidovat, co s tím?

Firma skoncila ze dne na den a nikdo nema ukonceni prac.pomeru.Prac­.urad me bez toho odmitl zaevidovat ze mam najit majitele firmi ale toho nenasla ani policie.Co stim?aby me zaevidovali.

Nejlepší odpověď
standa

Zkuste úředníka na ÚP upozornit na existenci ustanovení § 27/3 zákona o zaměstnanosti (viz zdroj), podle kterého by úředník MOHL (ale bohužel taky nemusel) přijmout vaše čestné prohlášení, kterým byste osvědčil skutečnost, že váš zaměstnavatel „zmizel“.

Toto zaměstnavatelovo „zmizení“ vás pak oprávňovalo podat okamžité zrušení prac.poměru dle ustanovení § 56/b, protože vám ve stanovené lhůtě nebyla vyplacena mzda. Z výše uvedeného tak pracovní poměr legitimně skončil.

Ve vašem případě se doporučuji vyzbrojit i čestným prohlášením některých z vašich spoluzaměstnaců. Taky bude dobré, abyste měl k dispozici i zmiňované okamžité zrušení prac.poměru podle § 56/b. V tomto případě upozorňuji, že toto ´okamžité zrušení´ můžete uplatnit nejdříve 15.den který následuje po měsíci, ve kterém měla být splatná mzda za předchozí měsíc.

Příklad:

  • zaměstnavatel vám dluží mzdu za listopad
  • okamžité zrušení můžete uplatnit až 15.1.2011
  • pokud by vám zaměstnavatel dlužil mzdu za říjen, tak oním datem pro uplatnění okamžitého zrušení je 15.prosinec

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/cast2.as­px

Další odpovědi
Jambalaya

Zkuste se obrátit na příslušnou sociální správu podle sídla společnosti, sdělte jim svůj problém a požádejte, zda by mohli provést kontrolu. Potíž totiž nemáte pouze teď na ÚP, ale pakliže firma zmizela budou vám chybět odpracovaná léta do důchodu. Je třeba řešit tento problém včas. Čím vás bude více, tím lépe.