Avatar uživatele
Pokročilý

Pracovní smlouva

Má zaměstnavatel právo napsat do pracovní smlouvy,že plat/8tis./ je za měsíční práci+ práci přes čas,práci v noci ve svátek a ostatní příplatky/zvýhodnění za práci v SO+NE/?Zdá se mi to jako diskriminace,popř. díru v zákoně.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

takto by měla vypadat pracovní smlouva,viz link:

Zdroj: http://www.vyplata.cz/zamestna nec/pracovnismlouva.php

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zaplatit při odpracování celého měsíce 8 000kč)+příplatek za práci v SO a NE-10% průměrného výdělku(§ 118 ZÁKONIKU PRÁCE )+ příplatek za práci v noci také 10% průměrného výdělku (§ 116 ZP) + přípl.za práci přesčas-25% prům.výdělku(§ 114 ZP ).


Avatar uživatele
Zlatý

Jednoznačně na toto právo nemá !

Máte zákonný NÁROK na:
a) alespoň minimální mzdu (8.000 Kč)
b) příplatky za odpracovanou dobu ve vyjmenovaných případech (SO-NE, svátek, noc, přesčas)

Pokud s tím nesouhlasíte, pracovní smlouvu neuzavírejte.

Pokud byste měl čas a chuť, tak byste mohl svému potencionálnimu zaměstnavateli ´zatopit´ tím, že se obrátíte na nejbližší oblastní inspektorát práce s podnětem ke kontrole.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.