Avatar uživatele
Registrovaný

pracovní poměr jsem ukončila dohodou k 29.2.2012, mám 30 dnů nevybrané dovolené, měl by mi ji zaměstnavatel proplatit?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

na tom jste se měla dohodnout se zaměstnavatelem, jakým způsobem čerpat dovolenou. Nyní bych spíše jednala o možnosti proplacení dovolené.


Avatar uživatele
Bronzový

Zaměstnanci a i zde někteří poradci se pořád domnívají,že si čerpání dovolené určuje zaměstnanec sám.Zákoník práce přeci stanoví jasně - cituji
§ 218
(1) Čerpání dovolené podle § 211 je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.
To znamená,že ZAMĚSTNAVATEL Vám měl před ukončením Vašeho pracovního poměru "nařídit" nástup dovolené a pracovní poměr ukončit až po jejím skončení .Pokud tohle neučinil,je chyba ne jeho straně a on Vám musí dovolenou proplatit - pokud se nedohodne s Vámi a s Vaším novým zaměstnavatelem jinak,což je nepravděpodobné.Za neznalost a chyby z ní se platí.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.