pracovní neschopnost OSVČ ? jaké jsou podmínky k ČID?

Jsem OSVČ 9let, zatím si neplatím nemocenské pojištění,Mám velké potíže s krční páteří, často běhám po doktorech ale neberu nemoc. dávky,jaké jsou podmínky pro získání částečného invalidního důchodu pokud si začnu hradit měs. nemoc. dávky ve výši 440.-Kč???

Odpovědi
LuciJe

Podmínky nároku na částečný invalidní důchod (§ 43 zákona o důchodovém pojištění)

Pojištěnec má nárok na částečný invalidní důchod, jestliže se stal částečně invalidním

  1. a získal potřebnou dobu pojištění, nebo
  2. následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).

Částečná invalidita (§ 44 zákona o důchodovém pojištění)

Pojištěnec je částečně invalidní, jestliže

  1. z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 33 %, nebo
  2. mu dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav značně ztěžuje obecné životní podmínky.

Potřebná doba pojištění pro nárok na částečný invalidní důchod (§ 44 zákona o důchodovém pojištění)

Potřebná doba pojištění činí u pojištěnce ve věku:

  1. do 20 let méně než jeden rok,
  2. od 20 let do 22 let jeden rok,
  3. od 22 let do 24 let dva roky,
  4. od 24 let do 26 let tři roky,
  5. od 26 let do 28 let čtyři roky a
  6. nad 28 let pět roků.

Potřebná doba pojištění se zjišťuje z období před vznikem částečné invalidity, a jde-li o pojištěnce ve věku nad 28 let, z posledních 10 let před vznikem částečné invalidity. Podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou, byla-li získána v kterémkoliv období 10 roků po vzniku částečné invalidity (u pojištěnce mladšího 24 let činí přitom potřebná doba pojištění dva roky). Podmínka potřebné doby pojištění se považuje za splněnou, vznikla-li částečná invalidita následkem pracovního úrazu (nemoci z povolání).

Zdroj: http://www.mpsv­.cz/cs/619

Attack-design

čid vám musí uznat doktoři, zda platíte nebo ne nemá vliv, ale 9 let neplatit? co já vím nyní se platí min. pojištění a to je 1000kaček měsícně, pokud neplatíte 9 let 9×12 je 108 měíců tedy 108tis.....pěk­ný dluh