Martina6882

Práce v zahraničí – kde platit zdravotní a soc. pojištění?

Jsem na úřadu práce a od příštího roku mám možnost pracovat v zahraničí, konkrétně v Německu, ale nevím, jaké papíry si musím vyřídit ještě před odjezdem, kde mám odvádět zdravotní a sociální pojištění, popřípadě kde to nahlásit a tak, děkuji za každou radu, bohužel na úřadu práce mi nikdo nebyl schopen odpovědět.

Odpovědi
hanny 2

Zkuste si pročíst tohle – http://www.ipod­nikatel.cz/So­cialni-zabezpeceni/jak-na-socialni-pojisteni-kdyz-pracujete-v-zahranici.html
Tyhle informace vám spíš poskytne správa sociálního pojištění a zdravotní pojišťovna.

koník.

Na zdravotni pojišťovně to musíte nahlásit a oni si vemou Vaší průkazzku pojištěnce a vydají Vám jinou, popřípadě Vám dají jen papír A4 se kterým se budete prokazovat u doktora v ČR jestliže budete pendler(pravidelně dojíždět každý den do práce a domu). Daně odvádíte tam, kde pracujete, platíte socko, zdrávko. Ale daňové vyrovnání děláte v tom státě, ve kterém procujete větší část roku. Poptejte se na fin. úřadě, tam Vám řeknou více.

Michálek1245

Dobrý den, co se týče práce v zahraničí, tak by vám to měl říct zaměstnavatel. Případně byste pak měl dostat metodiku od Úřadu práce. Ostatně je to v jejich zájmu, abyste to s tím novým zaměstnavatel zdárně vyřídil. Takže pokud je to klasické HPP, tak bych určitě šel přes ÚP. Pokud je to přes živnost, tak samozřejmě živnostenský úřad a další příslušné instituce (sociálka, zdravotní pojišťovna).