wM

Práce na DPP více zež 300 hodin.

V zákoníku práce je limit pro DPP 300 hodin, jaké za porušení tohoto limitu hrozí sankce zaměstnanci/za­městnavateli?

Odpovědi
PostApMan

Cca až 10mil. korun pro zaměstnavatele, protože v tom případě jde (z právního pohledu) o práci na černo, takže po překročení limitu 300hodin, se má podle zákona sepsat jednoduchá dohoda o provedení práce a pak je to legální.

Více na zdroji: http://www.pravni-rady.eu/clanky/590-prekroceni-rozsahu-dohody-o-provedeni-prace

Zdroj: http://www.pravni-rady.eu/clanky/590-prekroceni-rozsahu-dohody-o-provedeni-prace

ivzez

PostAppMan odpovídá správně pouze v otázce horního limitu pokuty pro zaměstnavatele.

Pokud by práce na základě DPP překročila 300 hodin v kalendářním roce,
šlo by o práci na černo, za niž hrozí zaměstnanci pokuta do 100.000 Kč
a zaměstnavateli od 250.000 Kč do zmíněných 10.000.000 Kč.

Po odpracování 300 hodin lze v další práci pro zaměstnavatele pokračovat pouze na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ), kterou lze sjednat na max. 20 hodin týdně, nebo na základě pracovní smlouvy na plný či zkrácený úvazek.

Další DPP s tímtéž zaměstnavatelem lze uzavřít až v dalším kalendářním roce.

Chce-li zaměstnanec pracovat (např. kvůli zdravotnímu a sociálnímu pojištění) pracovat pouze na základě DPP, může uzavřít další DPP s jiným zaměstnavatelem.
Doplňuji:
Omlouvám se za zkomolení nicku,
mělo být PostApMan.