WH15

Práce (fyzikální veličina)

Jedna věc mi není jasná, když například někdo tlačí auto nebo jezdí na kole, tak chápu, že to je ten člověk, který vykonává tu práci, dotaz zní – vykonává i to auto nebo kolo nějakou práci? Díky za odpověď.

Odpovědi
Dochy

Mosoji: Práce není síla působící po určitou dobu, ale síla působící po určité dráze. Tím že se opřeš o stůl a touto silou působíš třeba hodinu nevykonáváš žádnou práci (kromě přirozené tepelné)

Jinak souhlas. Motor vozu vykonává mechanickou práci. Trochu přísněji vzato pouze mění energii paliva na energii tepelnou a tu následně na energii mechanickou. Ale když se v tom budem pitvat tak hluboko, zjistíme, že nikdo nic nedělá, jen furt energii měníme a přeléváme 😉

mosoj

Práce je působení síly po určitou dobu. Pokud jede auto pomocí motoru tak ji vykonává ( ten motor). Pokud ho někdo tlačí tak vykonává práci ten kdo tlačí.
Na záchodě také vykonáváš práci, také tlačíš.
Na kole vykonává práci ten kdo šlape ( působí silou v čase).