redhead

Práce během vysoké školy

Ráda bych příští rok nastoupila na VŠ, ale potřebuji si nějak vydělat na kolej. Kde si obvykle vysokoškoláci hledají zaměstnání a jak to zvládají se studiem? Nechci ho v žádném případě zanedbávat. Je takový život hodně náročný?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Zvládnout se to dá. Dost záleží na oboru, který budeš studovat, protože některé obory během semestru nevyžadují moc přípravy ani povinné docházky, ale potom ve zkouškovém je to mazec. Takže studenti těchto oboru pracují během semestru a ve zkouškovém si berou volno. Jiné obory zase mají semestry náročné na přípravu, a pak zase zkouškové už není takové, takže studenti chodí na brigádu zase jen ve zkouškovém.
Tak jako tak práce při studiu se dá zvládnout. Já to takhle zvládla celých pět let, ale dost často to byl kolotoč: škola – práce – příprava do školy – škola – práce… Často jsem si musela zase odpustit jiné radosti – kamarádi mě často zvali na různé akce a já holt nemohla, ale taky ne pořád :o) Hodně záleží, jak si to zorganizuješ a taky na tvých schopnostech (třeba jak hodně se potřebuješ učit – jestli ti to jde spíše lépe nebo potřebuješ dlouhodobě šprtat). Taky se nějaké věci dají nějakým způsobem zlehka obejít…

Další odpovědi
Drap

Je to dosti náročné. Záleží také o jakou školu se jedná. Na každé škole jsou jiné podmínky a skloubit práci se studiem nemusí být vždy snadné. Stejně tak v každém městě jsou podmínky pro sehnání brigády odlišné. Nejlépe se brigáda sežene zřejmě přes známé a přátele. Existují i různé agentury, které občas dokáží studentům brigádu zajistit.

Jsemtady

Prikladem muze byt treba operator. U tmobile je moznost vzit si polovicni uvazek a musis pak odpracovat tu polovinu hodin. S tim ze mas moznost si to nasmlouvat tak aby ti to vychazelo se studiem, treba chodit jen nektere dny, nebo hodiny. Jen je potreba zjistit zda nabiraji.

Watermole

Nejlepší je mít práci/brigádu, která ti nezasahuje do přednášek. Ideální pro studenty je v tomhle případě dělat třeba uvaděčku v divadle nebo v kině (většinou se začíná kolem sedmé večer) – tam je i výhoda toho, že se během doby, kdy jsou lidi v sále můžeš učit nebo se třeba dívat na představení :)