AK

poznatky z hydromechaniky

Mějte láhev s otvory naplněnou vodou. Když je uzavřená, voda nevytéká, ale když je otevřená, voda vytéká po parabolách.

Pokud jsem správně pochopila, v případě uzavřené lahve je atmosférický tlak u otvorů větší než hydrostatický tlak, tudíž voda nevytéká.
V případě otevřené lahve je atmosférický tlak u otvorů menší než hydrostatický tlak, tudíž voda vytéká.

A přichází moje otázka, která mi v tom dělá nejasnost.
PROČ je v prvním případě atmosféricky tlak větší a v druhém menší? Co se změnilo sundáním víčka?

Díky, AK.

Odpovědi
mosoj

Opět trochu pomatené.
Hydrostatický tlak je u otvoru stále stejný, ale v případě uzavřené lahve je atmosférický tlak v lahvi roven hydrostatickému, ale má opačnou hodnotu (-). Takže se hydrostatický a atmosférický tlak vzájemně vyruší a voda nevytéká.
Pokud lahev otevřeš tak se atmosférický tlak přičte k hydrostatickému a voda začne vytékat. Jestli čůrá po parabolách ale nevím, nikdy jsem to nezkoumal.

Už jsi někdy pila ze skleněné lahve, pokud to neumíš moc dobře to nejde z naprosto stejných důvodů.
Doplňuji:
Samozřejmě když má tlak zápornou hodnotu jedná se o podtlak a ten má stejně velikou absolutní hodnotu jako je hydrostatický tlak v té láhvi.

Dochy

Nikoli láhev s otvory, ale jen láhev s otvorem a to malým. Přip by mohlo být pár opravdu malých otvorů, ale ve stejné výšce.
Předpokládám tedy, že řeč je o stojící lahvi od kokakoly která má dírku v boku. V takovém případě odteče právě tolik vody, že se v prostoru pod víčkem vytvoří jemný podtlak, takový, že tlak pod víčkem + hydrostat. tlak v místě otvoru = atmosférický tlak. V takovém případě vlastně nic nenutí vytékat vodu otvorem.
Pokud otevřeš uzávěr už na hladině nebude podtlak, ale atm. tlak, u otvotu bude v kapalině atm. tlak + hydrostat. tlak, na druhé straně atm. tlak. Rozdíl tlaků bude nutit kapalinu stříkt ven.

Atmosferický tlak je pořád stejný, mění se tlak v kapalině, protože v jednom případě je pod víčkem snížený tlak vzduchu, ve druhém případě je tam atm. tlak.

Pokud budeš mít víc otvorů v různých výškách, pak i při uzavřeném víčku se tlak v kapalině vyrovná s atm. tlakem u nejvyššího otvoru a z nižších bude stříkat voda (nejvyšším bude vnikat vzduch do lahve)