Zlatý

Poznáte rostlinu?

http://imageshack.us/…
Zajímalo by mě, co si to vlastně pěstuju na okně. Máma tomu říká citronová máta, ale chutná a voní to citronově, máta v tom cítit není. Lístky světle zelený až dožluta, drsnější, jakoby struhadlový. A je z toho fantastickej čaj. A citronová tráva by to být neměla, protože ta snad má lístky jako tráva... Dík! :o]
Doplňuji:
Páni, Pájo, díky za perfektní a vyčerpávající odpověď. Přesně něco takového jsem potřebovala!
Venkovan: No jo, já se občas ztrácím. Většinou ale zase najdu cestu zpět... Bylo rušné léto a na Internet nebylo tolik času. Ale je fajn vědět, že si někdo mé nepřítomnosti všiml :o] Pokusím se to napravit a aspoň občas se ukázat... :o]

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Zlatý

Podle mě to nemá s mátou nic společného. Typický pro rostliny čeledi Lamiaceae (hluchavkovité), kam i máta patří, je totiž přímý stonkem čtvercového průřezu. A to u téhle rostliny (alespoň podle fota) nevypadá, že by měla.

Asi to je ALOISIE TROJLISTÁ / SPORÝŠ CITRÓNOVÝ
- Aloysia (Lippia) triphylla ; starší název Lippia citriodora.
http://www.pedro-vyskov.estran ky.cz/…

Pochází z Jižní Ameriky, Uruguaye, Argentiny a Chile. Polo-otužilá opadavá trvalka, vysoká 1-3m, široká až 2,5m, drobné bílé kvítky s fialovým nádechem se objevují počátkem léta, listy silně voní po citrónu. První dva roky pěstujeme v květináči, poté lze vysadit na chráněné místo na zahradu – ideální je u slunné zdi. Má ráda teplé a vlhké podnebí, půdu volíme vzdušnou, lehkou, teplo

Teplota nesmí klesnout pod 4°C, pokud necháte aloisii na zahradě, na zimu přikryjte mulčem; na jaře může začít růst i velmi pozdě, takže ji nikdy nevyhazujte před koncem léta. Jakmile začne rostlina znovu obrůstat, odstraňte suché vrcholky a mírně ji prořežte, aby jste podpořili další růst. Listy sbíráme kdykoliv; dají se sušit, přičemž si udrží svou barvu i vůni.

Čerstvé listy se hodí k ochucení olejů, octů, nápojů, cukrovinek, koláčů i nádivek. Přidáním polévkové lžíce čerstvých nasekaných listů vznikne ze zmrzlinového poháru chutný dezert.

Čaj z listů před spaním je osvěžující a mírně uklidňující; dlouhodobé používání může ale podráždit žaludek. Pomáhá také při rýmě a špatném trávení. Listy se výborně hodí do vonných směsí, uschovaných ve lněných sáčcích, v polštářích nebo pohovkách. Olej, destilovaný z listů, je významnou složkou mnoha parfémů.

Další odpovědi:

Stříbrný

Pájo odpověděl perfektně. Jen přidám obrázek Máty citronové pro porovnání: http://www.zahradnictvikrulich ovi.cz/…

Zlatý

Čaj čistý a nebo dochucený ?
Je to zajímavé - nedávnou jsem zrovnou přemýšlel, kam se nám Terryle ztratila. A koukám, že neztratila.
Doplňuji:
Teď koukám na tvůj blog, že sleduji kde jsi se "ztrácela". A ty vlasy - respektive mnoho provázků na hlavě ti sluší.
Ale chtěl jsem se zeptat jak se daří Suchdol - třeba odpovíš někdy příště.

Diskuze k otázce

Zlatý

Terryle

Venkovane, teď jste mne zmátl. Provázky na hlavě? :o]
Co se Suchdola týče, odhodlávám se znovu přihlásit naší hlavní tamní spolupracovnici. Poněkud se stydím, protože jsem se neozvala dlouho, ale snad to pochopí. Ještě pár dní počkám, až dořeším nějaké studijní a pracovní věci, a nerozhrabávám toho najednou moc. Pak to obvykle nedokážu všecko dokončit :o/

anonym

Pájo, klobouk dolů před Tvými znalostmi rostlinek. To je povolání, nebo záliba? Všimla jsem si u řady Tvých odpovědí, že se v této oblasti orientuješ skutečně výborně.

Zlatý

Pájo

ocko
děkuji Ti za pochvalu. Patří to k mému povolání a je to záliba ;)
(...jak mé povolání, tak rostliny). V mém oboru totiž od nepaměti z přírody "opisujeme" (jsem lékárník).

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 647
Zlatý beer 514
Zlatý annas 512
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 364
Zlatý www 358
Zlatý marci1 238
Zlatý gecco 206
Zlatý quentos 183
Zlatý venkovan 179

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.