Terryle

Poznáte rostlinu?

http://imageshac­k.us/photo/my-images/33/img0220e­e.jpg/
Zajímalo by mě, co si to vlastně pěstuju na okně. Máma tomu říká citronová máta, ale chutná a voní to citronově, máta v tom cítit není. Lístky světle zelený až dožluta, drsnější, jakoby struhadlový. A je z toho fantastickej čaj. A citronová tráva by to být neměla, protože ta snad má lístky jako tráva… Dík! :o]
Doplňuji:
Páni, Pájo, díky za perfektní a vyčerpávající odpověď. Přesně něco takového jsem potřebovala!
Venkovan: No jo, já se občas ztrácím. Většinou ale zase najdu cestu zpět… Bylo rušné léto a na Internet nebylo tolik času. Ale je fajn vědět, že si někdo mé nepřítomnosti všiml :o] Pokusím se to napravit a aspoň občas se ukázat… :o]

Nejlepší odpověď
Pájo

Podle mě to nemá s mátou nic společného. Typický pro rostliny čeledi Lamiaceae (hluchavkovité), kam i máta patří, je totiž přímý stonkem čtvercového průřezu. A to u téhle rostliny (alespoň podle fota) nevypadá, že by měla.

Asi to je ALOISIE TROJLISTÁ / SPORÝŠ CITRÓNOVÝ

  • Aloysia (Lippia) triphylla ; starší název Lippia citriodora.

http://www.pedro-vyskov.estran­ky.cz/clanky/jed­notlive-rostliny---ostatni/lippia-citriodora-verbena-citronova.html

Pochází z Jižní Ameriky, Uruguaye, Argentiny a Chile. Polo-otužilá opadavá trvalka, vysoká 1–3m, široká až 2,5m, drobné bílé kvítky s fialovým nádechem se objevují počátkem léta, listy silně voní po citrónu. První dva roky pěstujeme v květináči, poté lze vysadit na chráněné místo na zahradu – ideální je u slunné zdi. Má ráda teplé a vlhké podnebí, půdu volíme vzdušnou, lehkou, teplo

Teplota nesmí klesnout pod 4°C, pokud necháte aloisii na zahradě, na zimu přikryjte mulčem; na jaře může začít růst i velmi pozdě, takže ji nikdy nevyhazujte před koncem léta. Jakmile začne rostlina znovu obrůstat, odstraňte suché vrcholky a mírně ji prořežte, aby jste podpořili další růst. Listy sbíráme kdykoliv; dají se sušit, přičemž si udrží svou barvu i vůni.

Čerstvé listy se hodí k ochucení olejů, octů, nápojů, cukrovinek, koláčů i nádivek. Přidáním polévkové lžíce čerstvých nasekaných listů vznikne ze zmrzlinového poháru chutný dezert.

Čaj z listů před spaním je osvěžující a mírně uklidňující; dlouhodobé používání může ale podráždit žaludek. Pomáhá také při rýmě a špatném trávení. Listy se výborně hodí do vonných směsí, uschovaných ve lněných sáčcích, v polštářích nebo pohovkách. Olej, destilovaný z listů, je významnou složkou mnoha parfémů.

Další odpovědi
manon

Pájo odpověděl perfektně. Jen přidám obrázek Máty citronové pro porovnání: http://www.zah­radnictvikrulicho­vi.cz/prodej/Men­tha-piperita-v-citrata--Citron----citronova-mata

venkovan

Čaj čistý a nebo dochucený ?
Je to zajímavé – nedávnou jsem zrovnou přemýšlel, kam se nám Terryle ztratila. A koukám, že neztratila.
Doplňuji:
Teď koukám na tvůj blog, že sleduji kde jsi se „ztrácela“. A ty vlasy – respektive mnoho provázků na hlavě ti sluší.
Ale chtěl jsem se zeptat jak se daří Suchdol – třeba odpovíš někdy příště.

Terryle

Venkovane, teď jste mne zmátl. Provázky na hlavě? :o]
Co se Suchdola týče, odhodlávám se znovu přihlásit naší hlavní tamní spolupracovnici. Poněkud se stydím, protože jsem se neozvala dlouho, ale snad to pochopí. Ještě pár dní počkám, až dořeším nějaké studijní a pracovní věci, a nerozhrabávám toho najednou moc. Pak to obvykle nedokážu všecko dokončit :o/

anonym

Pájo, klobouk dolů před Tvými znalostmi rostlinek. To je povolání, nebo záliba? Všimla jsem si u řady Tvých odpovědí, že se v této oblasti orientuješ skutečně výborně.

Pájo

ocko
děkuji Ti za pochvalu. Patří to k mému povolání a je to záliba ;)
(…jak mé povolání, tak rostliny). V mém oboru totiž od nepaměti z přírody „opisujeme“ (jsem lékárník).