Damiana

Poznáte na sobě věkový posun, když…

… jste dřív sledovali nějaký film, kde byl hlavní hrdina starší než vy, později jste to samé viděli znovu (když jste byli v jeho věku) a pak, to už jste byli starší než on?
Jaký byl ten rozdíl ve vašem pohledu na prožití, ztotožnění se a vnímání stejného protagonisty, potažmo celého příběhu? Máte nějaký konkrétní příklad?

Nejlepší odpověď
briketka10

http://www.csfd­.cz/tvurce/1460-filip-renc/
ano mám konkrétní případ u Filipa Renče, jsme se ségrou o měsíc mladší než on a připadá nám, jakoby vůbec nestárnul a přitom hrál už jako malý dítě a bude dlouho tak i vypadat má takovou tvářičku, vždy se mi líbil :D
Doplňuji:
hned po tvý otázce jsem si stáhla film Strašidlo cantervillské z r.1989
ani jsem netušila, že v něm hrál, ale s knihou se nedá srovnat ta
byla lepší !!

Další odpovědi
led

Ano, hlavne v prípade mrtvých, rada ich vidím živých, len žiaľ, v poslednej dobe sa číslo vzpomienok rapídne zvyšuje. Ale nastupuje nová generácia, tak sa budeme dívať na nich, ale sem tam sa vrátime aj do minulosti.

pusinka50

Já nějak poslední dobou začínám víc a víc vnímat, když se hovoří o věku různých herců, hereček, zpěvaček a jiných celebrit, že jim je „jen tolik a tolik let“ a jakto, že jim není víc, když už je znám tak dlouho a zatímco oni hráli či zpívali, tak já byla malá či mladá holka a přitom zjišťuji, že jsou jen o málo starší nebo stejně staří nebo dokonce mladší než já? Opravdu se mi z toho začíná dělat špatně, jak rychle stárnu a přemýšlím, jak svůj usedlý způsob života změnit, aby byl více produktivní a zajímavější a já stačila ještě něco prožít, než budu opravdu stará, což se dnes počítá věk asi nad 70 let

pizlicka

ani mi nemluv!a to pak koukam,jak puk,kdyz vidim trebas klip v pisnicce,a rikam si–saaakra,tenkrat byl starej a ted je mladsi nez ja.viz zpevak ze skupiny aha.

Damiana

briketka: Copak Filip, ale co ty? Mě zajímá, jestli když jsi se dívala třeba na Julka (zůstaňme u Fífy) a byla jsi v jeho věku a když se na ten samý film budeš dívat dneska – jak budeš vnímat svůj prožitek z filmu, ztvárněný hlavním hrdinou, který jsi měla tehdy a jaký máš dnes? Je tam něco podobného? Nebo nastal úplný, dospělácký posun? 🙂
Beru to třeba takhle. Jako malá jsem sledovala seriál My všichni školou povinní. Na skupinářku Janu jsem se dívala jako na hodnou a sympatickou holku, lepší, než máme my se ve škole. Hrála si s dětmi, vymýšlela zábavu. Na střední mi byla Jana docela nesympatická, převládly kladné emoce k Michalovi Karfíkovi a ona mi byla protivná – protože mu zahnula s esenbákem. Dneska ji vidím jako mírně zamindrákovanou, nesolidní a mega žárlivou, průměrnou slepici (nejde o Žilkovou, ale o postavu Jany!). Paradoxně, když jsem o tom hovořila s M. Zinnerovou, řekla, že jsem ji vystihla dobře (jak ji zamýšlela ona) – už v pubertě, ale hlavně teď. Znamená to, že v různých obdobích života vidíme lidi různě, ale kdy je vidíme takové, jací jsou a je to dobře? Ta „třetí fáze“ přece může být náhoda, někdo se strefí hned „napoprvé“ a pak se tím buď řídí nebo se jeho názor změní – vzhledem k okolí, inteligenci a stylu jeho života. Co v tom ale hraje největší roli? Existuje logické řešení, které dává smysl?
Tuto teorii aplikuji na film, protože je to jediné médium, které nám po všech stránkách (vizuální, emotivní, …) dovolí přehrát si tu samou situaci, kdykoli a v kterémkoli věku – a znovu (ale jinak) ji prožít.

pizlicka

tomu se damiano rika první dojem,ktery je lepší,nez druhy,třetí,atd…

Damiana

Pizlicka: Ne, to není první dojem – nejde o to podívat se a „mít“ jasno, ale naopak vnímat delší dobu, analyzovat, dávat tomu člověku prostor a „číst“ ho. Kdy je ale ta pravá chvíle, to skutečně správné rozpoložení našich vjemů a citu, kdy můžeme říct, že jsme se skutečně strefili a poznali jeho osobnost?

pizlicka

tehdy,kdyz si uvedomime,ze nemame premyslet o druhych,ale sami o sobe.jen tak budeme schopni,se vzdy divat na druhe nekriticky a s pochopenim.

pizlicka

nase postaveni srdce,jestlize bude spravne,nebude mit potrebu analyzovat druhe.

briketka10

My všichni školou povinní jsem nesledovala a kdo je Julek ??moc na český filmy nekoukám a toho Renče mám ráda, jako takovýho i různé zpěváky a skupiny mám tak ráda víš ☺

Damiana

Julek je český film o Juliu Fučíkovi, kde hrál Filip Renč hlavní roli – Fučíka.

briketka10

ahá tak to mám velké nedostatky ☺