bolak

Pozná zvíře že se na něj člověk zrovna kouká?

Chápe funkci očí jako takovou? Ví třeba opice, že když má opičí dítě zavřený oči, tak ho nevidí? Nebo když stojí naproti němu, ale dívá se stranou, ví že se kouká na něco jiného?

Nejlepší odpověď
anonym

Přímý pohled do očí hodně zvířat považuje za hrozbu nebo výzvu a také jako projev dominance. Vedoucí zvíře ve smečce např. často pouze pohledem (a postojem) „usměrní“ neposlušného člena smečky. Také např. ovčácký pes při práci se stádem pracuje často „pouze“ pohledem.
Proto se doporučuje při setkání s nebezpečným zvířetem (např. cizím psem, který může znamenat hrozbu) pohled stranou a nehledět zvířeti přímo do očí, protože by přímý pohled mohl zvíře vyprovokovat k útoku.
Nesouvisí to sice přímo s touto otázkou, ale hodně zajímavý je „zrcadlový test“
a jeho výsledky u různých druhů zvířat.
.http://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zrcadlov%C3%BD_t­est_sebeuv%C4%9Bdom%­C4%9Bn%C3%AD

Další odpovědi
anonym

Ano… 😉
Např. opice – podobně, jako malé děti, si zakrývají své oči – abys je neviděl (aby se skryly/i). Nebo pes – když ví, že něco provedl, se dívá jinam (´do země´) – ale jen dokud se na něj (vyčítavě) dívá pán.

Nuk nuk

Samozřejmě, že zvíře pozná, že se na něj někdo, potažmo člověk dívá a obvykle na to má i vypěstovanou instinktivní reakci. Záleží na druhu živočicha, ale pozná to. Zkuste někdy bez hnutí pozorovat třeba jen ptáky nebo veverky v parku. I když budete stát jako socha, jakmile pták zpozoruje, že se na něj díváte, uletí, bude-li odvážnější, prohllédne si Vás také a to pěkně od hlavy až k patě. Opice už patří mezi živočichy s hodně vysokou inteligencí. To že jedinec se zavřenýma očima nevidí, chápou všichni savci, tímspíše opice.

Dawe86

Zajisté…i nějaký člověk to pozná… :)

led

Ano, platí to aj u človeka. Je to určitý spôsob sebaobrany každého živého tvora, ktorý sa stáva obeťou lovu. Cítiť aj nevidené, nehmatateľné.
Ak pozeráte na niekoho, silou vašeho pohľadu vyžarujete určitú energiu (myšlienky), ktorá sa prenáša do pocitových orgánov pozorovanej „obete“. Určite ste to zažili aj vy, ten nejasný pocit cudzích očí na sebe.