Povoluje se umístit hlavní uzávěr plynu tak, aby byl zabudován v zemi a přístup k němu vedl přes poklop?

Často to vidím u lidí zabudované v plotu jako takovou budku, ale často to zrovna pěkně nevypadá. Dalo by se to zavést i do země s nějakým poklopem, či to musí být přístupné lidem, kteří se o to starají, aby nemuseli prosit majitele domu, aby je k tomu pustil? (Např. v situacích kdy neplatí za energie, že mu plyn takto odpojí?)

Odpovědi
JájsemRaibek

Ono jde o to, že tam není jen HUP-tedy hlavní uzávěr plynu, ale i plynoměr. Lidi to tak chtějí, protože odečítač je „neotravuje“. Na druhou stranu vidím nebezpečí v tom, že k tomu má kdokoli přístup. Stačí obyčejná klička nebo šroubovák.
Co se týče odpojení plynu, je ve smlouvě, že to mohou provést i jinak a věř, že to umí. Stačí jim k tomu jiná přípojka pro ně dostupná.
Takže abych odpověděl, v zemi s poklopem bys asi těžko umístil plynoměr, takže to ti neprojde. Musí tzv. stát a bohužel číselník má na boku, resp. z pohledu. Ne jako vodoměr, který má číselník nahoře. Ale můžeš si jej umístit na barák, do chodby domu atd.

Dochy

Nejsem si jist, ale myslím, že to do kobky neprojde, kvůli nebezpečí úniku plynu. Ten by se v kobce hromadil v nebezpečné koncentraci. Kromě uzávěru a plynoměru bývají v těch budkách ještě regulátory ze kterých může trocha plynu utíkat.

jiri Linhart

Takovyto kohout Musis mit na svem pozemku a plynomer muzes mit v budove. Treba ve sklepe. Musis vsak k plynomeru a hlav.uzaveru plynu vzdy pristup a ten musi byt oznacen. Plynomer Nemusi byt v kobce,tak jak to je na fotce. Konkretne,ja ho mam ve sklepe hned za hlavnim uzaverem plynu. Jeden uzaver plynu Musi byt u Plynomeru a druhy u vstupu do domu. Treba pod poklopep. Vzdy plynove potrubi natri Zlutou barvou ! Nebo,po 1 metru,sikmo pres bile potrubi 2 Zlute Pruhy-jsou li trubky v byte. Delal jsem plynarinu+tope­narinu. Poklop HUP Radne oznac a kobka musi byt betonova a dostatecne velika !

JájsemRaibek

Jo, ptáš se na uzávěr. Ano, ten bys mohl mít v poklopu v zemi, ale stejně bys musel mít druhý před plynoměrem.