Nedo

Povodně – kvalita vody v Praze? Je pitná?

Asi všema zpravodajskýma kanálama dneska proběhlo varování hlavního hygienika před vodou z vodovodu kontaminovanou splaškama z povodní. Nevíte někdo, jak je na tom voda z vodovodů v Praze? Je OK? Dá se pít a normálně používat bez převaření?
Doplňuji:
Tak jsem právě volal přímo do Pražských vodovodů a kanalizací a prý je v tuhle chvíli (3. 6. 2013 19:00) voda naprosto bez problémů a jakéhokoliv zdravotního rizika pitná.

Nejlepší odpověď
pl4toon

U nás dobrý, je to pitný. Kdyžtak jsem nakoupil pivo, aby bylo co pít :)

Další odpovědi
anonym

Závažnost situace potvrdil hlavní hygienik Vladimír Valenta. „To, v čem se dnes nacházíme, je extrémně riziková situace, která přináší mimořádná nebezpečí z hlediska ohrožení zdraví. Lidé by měli striktně dodržovat hygienické zásady, mýt a dezinfikovat si ruce a používat ochranné pomůcky jako gumové holínky a rukavice. Oděvy by se taktéž měly dezinfikovat, nestačí pouhé vyprání, ale určitě je namístě vyvářka, nebo služby profesionální čistírny,“ apeluje Valenta. Lidem se také doporučuje zkontrolovat přeočkování proti tetanu.

Hygienické zásady je třeba dodržovat také ve styku s potravinami – zaplavené potraviny rovná se kontaminované a to včetně veškerých zemědělských produktů. V případě konzerv je nutné omytí, dezinfekce, opláchnutí teplou vodou a i poté, pokud je potravina jakkoli podezřelá, je nutno jí zlikvidovat. Ohroženy mohou být také zdroje pitné vody. V současné době je postiženo kolem 51 vodovodů určených pro hromadné zásobování pitnou vodou a dalších 100 je v ohrožení. Oněch 51 vodovodů se nachází v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. O možném ohrožení se lidé dozvědí od orgánů místní samosprávy nebo přímo od poskytovatele služeb. V případě individuálních zdrojů pitné vody a postižení zdroje pitné vody se důrazně doporučuje pít pouze voda balená, případně voda z přistavených cisteren.

Zdroj: http://www.mzcr­.cz/dokumenty/mz-informuje-o-pravidlech-ochrany-zdravi-v-oblastech-zasazenych-povodnemi-_7906_1.html

ten který je

Ano,v Praze je voda bez závad.Na druhou stranu je to vlastně jedno,když si vezmeme jaké jedy jíme z Polska…