Povinnost hodin na společné prostory

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,zda je povinností vlastníka domu namontovat samostatné hodiny na spotřebu elektřiny ve společných prostorách.Vlastník má tři vchody.Musí být hodiny na každý vchod nebo stačí jedny?Děkuji moc Šimečková

Odpovědi
standa

Pokud je mi známo, tak není žádnou ´zákonnou´ povinností majitelů domů instalovat podružná měřidla pro měření ´společné´ spotřeby různých energii (elektřina ve společných prostorách, voda v bytech).

Musí však zajistit co nejspravedlivější rozúčtování techto nákladů na jednotlivé nájemníky.

Nájemník má poté právo obrátit se na soud v případech, kdy prokazatelně zpochybňuje princip dělení těchto nákladů.

Při dobrých vztazích nájemníků s vlastníkem by mohl vzniknout určitý kompromis, že nájemníci přispějí majiteli určitou částkou na investici do instalace podružných měřidel.

Ale spíše se obávám ´nejednoty´ nájemníků, z nichž někteří nemusí sdílet váš názor na spravedlivé měření spotřeby zvlášť v každém vchodě…