krftwrk

Jaká je povinna vybava cyklisty??

Jakou vybavu musi mit cyklista, pokud jede na kole ? Jsou napr. helma a chranice povinna, nebo jen doporucena vybava ?

Nejlepší odpověď
anonym

Přilba je povinná pro cyklisty mladší 15 let.
Jinak (pokud pominu vybavení bicyklu) není povinná žádná výbava.
Doporučená je přilba, reflexní oblečení (nebo aspoň pásky).

Další odpovědi
Hamon

Do povinne vybavy bych zaradil mozek. Kazdy den potkavam cyklisty jedouci po chodniku.
Jednou jsem se takoveho inteligenta pri cekani na zeleneho panacka zeptal, jestli si vsimnul, ze je na chodniku a ne na silnici. Odpovedel mi, ze se v Praze po silnici neda jezdit, ze je to nebezpecne. Co bude, az se podobne rozhodnou ridici motorek a aut, to jsem se nedozvedel. Naskocila zelena, cyklista slapnul do pedalu a po prechodu ujel. Obcas si rikam, ze bych chtel byt policajt…
Doplňuji:
rigormortis: nesmysl, cyklista smi kolo po chodniku pouze vest. Pokud tvrdis opak, jiste tvrzeni dolozis prislusnym paragrafem. Usnadnim ti hledani – jizdu na kole upravuje § 57 a nasledujici zakona o provozu na pozemnich komunikacich – http://www.vsechny-autoskoly.cz/za­kon_o_provozu_na_po­zemnich_komuni­kacich/jizda_na_jiz­dnim_kole/

rigormortis

Hamone…jízda po chodníku není mimo zákon, pouze má své pravidla (cyklista nesmí ohrozit chodce a nesmí být na silnici vyhrazený pruh pro cyklisty).
A ten přechod byl bez pruhu pro cyklisty?
Navíc skoro nikdo nezná ani přednosti na přechodech vůči cyklistům a už vůbec nechápou, že když se zařadím do pruhu pro auta tak nepáchám zločin proti lidskosti.

cukrar

Není povinná žádná výbava, jen kolo musí mít schválené prvky.
Opradu jste položil otázku tak, jak očekáváte odpověď?

Hamon

Aby bylo jasne, proc ma dokazovat sve tvrzeni nekdo jiny, pak v § 53, odst. 2 zakon o provozu na pozemnich komunikacich rika, ze „Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.“
Takze jestlize nekdo tvrdi, ze cyklista muze po chodniku jet, musi znat paragraf, kde je to dovoleno.