lukas.zmizik

považujete zpěváky a malíře na Karlově mostě za umělce nebo vyžírky či obyčejné prodejce?

a kupujete něco na Karlově mostě?

Nejlepší odpověď
Damiana

Pořád lepší, když něco tvoří, než aby kradli nebo žebrali. Určitě něco umí, ale ten druh umění, který většinou oni prezentují není můj styl. Jenže – věřím, že ani oni nejsou moc pyšní na to, že aby si něco vydělali, musejí malovat líbivé obrázky (jako přes kopírák), dělat přiblblé karikatury a portréty, které vypadají spíš jako „ozdoby“ na hrob. Jenže… Karlův most není galerie výtvarného umění, kde obvykle visí náročnější a nákladnější díla – a obvykle jen z málokterého by byla nadšená široká veřejnost. Už vidím, jak by běžný zákazník sjel na tři doby třeba Kupku s jeho geniální Modrou!
A nutil by ho tam švihnout nějakou tu kytičku, ptáčka nebo své vnouče…:-))
Tahle místa ale patří k velkým městům – hlavně v Evropě mají svou tradici. Jen se podívej třeba na Montmartre.
Je to vlastně takový umělecký fast food. Párek v rohlíku si dá na ulici z hladu kdekdo, ale na humra si do restaurace zajde jen pár náročnějších.

Další odpovědi
hanulka11

jen je míjím a nereaguji na nabídky , nic nekupuji- prostě využívají místo, kde projde hodně cizinců – někteří jsou možná umělci, jiní si tak jen říkají
 – to je jen můj názor
Doplňuji:
miluji starou Prahu a tato místa ..... oni prostě ke koloritu těchto míst už nějak patří a tak je to ve většině velkých světových měst

mosoj

Každý dělá co umí. Kdo nedělá tak čumí ( někdo také závidí)! Koho pak asi vyžírají ?

Bedy

Malíři mi tolik nevadí, ať si tam malují, ale zpěváci – když jich je víc u sebe, je to jak na pouti. To se mi moc nelíbí. Ale nevadí mi to. Lepší, než by kradli, hráli automaty/vide­oterminály nebo fetovali.
Jinak na západě od nás je to celkem normální.

Kukucz

K mostu to prostě patří. Že to byly vyžírky mě v životě nenapadlo.

led

Každý z nich robí, o čom si myslí že vie robiť. Nájdu sa medzi nimi aj vynikajúci umelci, ktorí si tu rozcvičujú prsty a zrak. Aj keď sa zdá, že maľovanie takýchto obrázkov, či portrétov s pozadím starej Prahy, je len pre zárobok, nájde sa i taký, ktorý okrem vizuálu dokáže vložiť aj svoj vyšší umelecký cit.

manon

Považuji je za podnikavé lidi s různou dávkou uměleckého citu a řemeslnické zručnosti. Najdou se tam sem tam docela půvabné věcičky nebo zajímavá vystoupení, ale umění bych tam nehledala. Ale líbí se mi to tam, už to tak nějak k tomu mostu patří a oživuje ho to.

anonym

Za rok a půl na Odpovědích, žádný pokrok, neznalost, diletantsví, závist a primitivita.
Karlův most spravuje regulérní Sdružení výtvarníků na základě smlouvy s MČ Prahy 1, mají tržní řád, výběrová řízení pro prodejce, kdy každý má průkazku a platí denně 350 Kč/m2 – viz názorné odkazy. (+ ve zdroji 31 místních odkazů).
Takže, nejen, že je považuji za prodejce, ale oni jimi oficiálně i jsou, patří k neodmyslitené atrakcím turistického ruchu a především cizinci je vnímají a oceňují stejně, jako jejich obdobu ve významných destinacích (Vídeň, Benátky, Paříž a řada dalších v Evropě i ve světě).
Nejblíže je Damiana i manon, leč nikdo neuvedl věcná fakta dokládající zcela legitimní součást byznysu terciálního sektoru. Turistika v Praze představuje naprosto drtivou převahu (70%) v celostátních příjmech z cestovního ruchu, přičemž cestovní ruch se na HDP podílí 9% (186 mld Kč).
http://cestova­ni.idnes.cz/taj­ni-vekslaci-rusove-i-zbrane-karluv-most-ocima-mostaku-pz0-/tipy-na-vylet.aspx?c=A100430­_113704_igcechy_tom
http://www.kar­luvmost.cz/se­lling.html

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=karl%C5%AF­v%20most

Michal Kole

spíš ty prodejce, ale nejsem z Prahy

M.

Jelikož se do Prahy dostanu jednou za čtyři roky (díkybohu, nesnáším to město), tak možnost si něco koupit nemám. Navíc mi to připadá předražené a nikdy se mi tam nic tak nelíbilo, že bych za to musela utrácet, možná jindy. :)
Jinak nepamatuji si tam nikoho, takže umělce/vyžírky/ posoudit nemohu.