dudu

Považujete za nezodpovědné mít nepojištěnu svoji domácnost a nemovitost?

Nebo jste si potencionálních rizik včetně možných důsledků z příp. podpojištění vědomi, ale tyto zbytné výdaje momentálně překračují rámec finančního rozpočtu Vaší domácnosti:

Češi se v případě ochrany svého majetku nechovají z pohledu pojišťoven příliš zodpovědně. Domácnost si běžně pojišťuje pouze 50 procent z nich. I tak patříme v regionu střední a východní Evropy mezi země s vyšším počtem uzavřených pojištění domácnosti. Zodpovědnější jsou už pouze Maďaři, kde mají domácnost pojištěnou téměř tři čtvrtiny obyvatel.
Zdroj: Novinky.cz

Nejlepší odpověď
anonym

Nezodpovědné ? Ke komu?
Pokud způsobím škodu jinému, musím ji uhradit a pokud bude škoda na mém majetku, mám škodu jen já. Osobně jsem někdy pojištění měla a někdy ne. Jednání s pojišťovnami, o tom bych mohla vyprávět! Nejedná se vždy o pozitivní zkušenosti. Jediné, co se snad vyplatilo bylo kupodivu havarijní pojištění auta, ale to bylo v době, kdy vůz „nalítal“ cca 100tis.km za rok. Kdysi oblíbené pojištění domácnosti a elektromotorů se dnes už nevyplatí, motory se snad už ani nepojišťují a ostatní spotřebiče jsou tak levné, že pojistka za několik let je snad dražší. Sousedy,které bych mohla poškodit nemám, dražší spotřebiče jsou ještě v záruce . Pojištěné mám psy a sebe a to celkem výhodně, ale to člověk pozná až když dojde k případnému plnění…

Další odpovědi
anonym

Já osobně pojištěnou domácnost mám.Znám ale lidi,kteří už pojistky ruší,neuzavírají hlavně proto,že když už se něco stalo,tak dostali tak nějak kulový!

tekumseh

Odpověď není úplně jednoduchá, ale obecně se dá říct, že nezodpovědně si počíná ten, kdo ví, že totální zkáza domácnosti či nemovitosti ho zruinuje a zároveň není schopen riziko totální zkázy s velkou pravděpodobností vyloučit. Je to nutné posuzovat v kontextu ke konkrétnímu případu. Je také dobré vzít v úvahu, jestli se mi vzhledem k riziku pojištění vůbec vyplatí a co mi vlastně pojištění s ohledem na výluky vlastně kryje.

anonym

Nebýt pojištěný, to je hazard. Je třeba se v první řadě zamyslet nad tím, jaké pojištění se dá uzavřít a co z toho potom klient může v případě pojistné události vytěžit.
Pojištění majetku (nábytek a další vybavení) lze jak na cenu aktuální (amortizace snižující hodnotu), tak na cenu pořizovací. To je třeba si v případě uzavření smlouvy důkladně rozmyslet. Potom opravdu může dojít k tomu, že za obývací stěnu pořízenou za 150 tisíc nedostane poškozený ani korunu, protože je stará 30 let. Je ale pravdou, že dnes by něco podobného nepořídil ani za dvojnásobek.
Pojistit se dá i na nižší částku, ačkoliv se tím pojištěný vystavuje riziku, že v případě totální havárie by mu mohlo být pojištění kráceno z titulu podpojištění. I z toho důvodu pojišťovny občas své klienty obcházejí a nabízejí aktualizaci smluv.
Nikdy nepokryje náhrada škody škodu celou. Je to dáno skutečností, že do likvidace škody vstupuje i spoluúčast pojištěného, která se pohybuje od 1 do 10%. Hodnotu náhrady škody snižují i nedostatečná zabezpečení majetku. Je třeba si důkladně projít pojišťovací podmínky a výluky z pojištění. Pokud se chcete pojistit, je dobré obejít alespoň 2–3 pojišťovny, důkladně si nechat vše vysvětlit, pokud možno získat od zástupců pojišťoven pojistné podmínky a rozhodnout se potom pro tu pojišťovnu, která Vám rizika ošetří optimálním způsobem.
Pojistné je splatné sice ročně, ale splátky se dají rozdělit i do 4 období v případě, že pojistné činí alespoň 500,– Kč za jedno čtvrtletí (nebo pololetí). Zdaleka není pravdou to, že levná pojistka je ta nejlepší. Tohle platí do doby, než se něco stane.

anonym

Nevím jestli to je nezodpovědnost, ale domácnost pojištěnou nemám a nemovitost ano.A tu domácnost nemám kvůli tomu, že jsem měl malé výplaty (nyní nezaměstnaný) a už na pojištění nezbývaly peníze.A protože už jsem měl dříve s pojišťovnou zkušenost a doma mám věci staré nejméně 30 let (od té doby co jsem se oženil) a pojišťovna mě už dříve za poškozenou televizi bleskem NIC nedala, že je stará, tak nemá cenu staré věci pojišťovat.
A pokud mám doma počítač, tak ten je poskládaný z různých částí, takže na něj ani není kupní doklad což pojišťovna vyžaduje při poškození.

terry

Jo je otázka jednotlivých možností.
Některým lidem zbývá sotva na jídlo, takže i kdyby pojistku platili rádi, jídlo, topení, popř. nájemné je přednější.
Prostě bližší košile než kabát.

pusinka50

Mám pojištěné vše, ale teď mi děravá trubka vytopila souseda pode mnou a zjistila jsem si na pojišťovně, že mi ani jemu nic nedají, že pojištění domácnosti kryje jen škody. které někdo způsobí mně, tak přemýšlím, jestli si v novém bytě budu pojištění vůbec sjednávat! A to bych musela podle slečny v callcentru platit ještě o 400 Kč víc, že prý mi ho levněji nesjednají a to jsem pojištění obnovovala na novou smlouvu vloni!!! Pes by z toho chcíp!!… ☹