Psychotic

Považujete za nespravedlivý fakt, že ženy mají ve stejném zaměstnání (v ČR) o 26% nižší plat?

Nebo se myslíte, že to způsobují jiné faktory než diskriminace?
Doplňuji:
Nemusíte na mě útočit, nemyslím, že je to způsobeno diskriminací, spíš za to může pohlavní dimorfismus a mnoho dalších faktorů. Jen jsem chtěl znát názor českého národa, když už tenhle argument na západě tak frčí.

Nejlepší odpověď
Alesh

Nesmyslná tendenční statistika, na kterou slyší jen hlupáci. Musíš porovnávat porovnatelné a ne jabka a hrušky. Čili musíš porovnávat naprosto stejné profese a ještě v mnoha profesích to ani posoudit nejde. Jak třeba určíš, kdo je lepší manažer? Co ale třeba měřit jde celkem dobře, jsou dělnické profese a tak vidím jednu věc a to stejný plat pro ženskou, která dělá míň, má menší hmotnostní limity, z toho plynoucí nižší normy a přesto bere stejně jako víc zatěžovaný chlap. Čili buďto by měla brát míň anebo by měl mít ten chlap stejné normy jako ta ženská. A tady to najednou diskriminace nebo nespravedlnost není, že? Diskriminace podle pohlaví to je totiž jen tehdy, když to je v neprospěch žen, naopak je to v pořádku.

Další odpovědi
bolak

Taky bejvaj častějc těhotný.

Hlada

Silně pochybuji, že je tento údaj pravdivý. Proč by podnikatel zaměstnával muže, kdyby na stejnou práci mohl zaměstnat ženy za nižší plat a zvýšit si tak zisk nebo snížit cenu?

Agneta

řekla bych, že to není možné, už jen z hlediska evropských zákonů…jen se to tak povídá…ale žádný příklady…

led

1 – „Považujete za nespravedlivý fakt…“ považovať to môžme, na to má každý/každá právo i keď o tom percente môžme polemizovať.
2 – "Nebo se myslíte, že to způsobují jiné faktory… nielen myslím, ale si trúfam aj tvrdiť: Ano, sú v tom aj iné faktory

Pre zamestnávateľa je jednoduchšie povedať: dám vam menší plat, pretože kvôli deťom vynechávate, nedokážete sa kvôli rodine plne sústrediť na prácu… Ale je to naozaj dôvod, alebo len snaha zamestnávateľa za každú cenu ušetriť na mzdách?
Vychádza to z pravekej myšlienky „muž je živiteľ, lovec, ochranca a žena je logistik – zabezpečuje zázemie pre činnosť muža“, ktorá prežila tisícročia ľudskej histórie a dodnes sa ľudia nedokázali navzájom rešpektovať. Veď je dosť „mužských prác“, ktoré vykonávajú aj ženy a dosť „ženských prác“ ktoré vykonávajú muži.
Jediná nezastupiteľná činnosť ženy je, dať život dieťaťu.

Daniels

Tebou uvedené číslo se nedá považovat za směrodatné. Stejná profese nemusí často znamenat stejná práce a stejný zaměstnavatel. U takto vyjádřené statistiky, o jejíž správnosti by se dalo pochybovat, není řečeno, jestli to u jiných zaměstnáních nemůže být naopak ( vem si třeba prostitutky :D) .

zzzzz

Často jsou spíš odmítnuté, pro ženu je těžší se prosadit. Muži (ti hloupí) ji nechtějí mezi sebe pustit, mají strach, že bude lepší:-(((
Již jsem se s tím na vlastní kůži setkala ☹ Když zjistil, že mám vyšší vzdělání než on, navíc, že ještě dálkově studuji, tak se podělal, měl strach, že ho časem nahradím:-(((

Dochy

Nespravedlivé to jednoznačně je. A také pochopitelné. Když jsem se například dozvěděl, že žena za určitých okolností může dostat proplacenou plnou dovolenou v roce, kdy byla celou dobu na mateřské a rodičovské. A to celé platí zaměstnavatel. Samozřejmě se bude snažit aby se mu nějak srovnal poměr mezi vyplacenými penězi a odvedenou prací. Takže až budou nastaveny zákony tak, aby zaměstnavatel nebyl bit za to, že zaměstnal ženu, můžete po zaměstnavateli chtít, aby na jedné pozoci měl stejný plat pro ženu i pro muže.
Teď je zas otázka jak to udělat, když ta žena už proto že je žena má zkrátka jiné nároky a trochu jinou a nezastupitelnou úlohu ve společnosti? Pokud toto převezme stát, může dojít k částečné nápravě platů. A stále to nebude úplně, protože těch rozdílů mezi ženou a mužem je zkrátka víc. A prosím nepopírám, že některé rozdíly jsou takové, že by mohla i žena dostat větší plat než muž. Ale nějaké tření bude vždycky, dokud naše společnost trochu nedospěje a nepřestanem si závidět.

petra15

Útokem na Psychotic(kého) tazatele ! ! ! A kdo, ze za to muze ? Pohlavní dinosaurius ? Tak ted jsem z toho jelen / lan.....:-)
Jiste myslís ty delníky z minulého století (dnes uz nejsou, v továrnách je vse rízeno elektr.), co pracovali „v akordu“ – kolik housek upekli, tolik dostali zaplaceno…nebo lépe snad u drevorubcu…:-)

petra15

Teda arygnoc, kdes to videl? Já jsem se jen tenkrát snazila informovat…a ejhle, ono uz se to ted rozjízdí…:-)

Psychotic

Musím říct, že vaší odpovědi ani za mák nerozumím 🙂

petra15

Tak tomu ríkám uprímnost…:-) Ale pojem „akord“ znás ne? A to je páterí té odpovedi…

arygnoc

kecy.

ženy už aj čurajú ako chlapi.

kde sú tie časy, keď sa chlapi holili a ženy nosili náušnice…

Agneta

no no, že by to už bylo takto ? pár vyjímek se vždycky najde…ale jinak zůstává vše při starém – důležité je , co se líbí chlapům, né ?

arygnoc

Agneta:

… a ženám.