Psychotic

Považujete přístup „čest před rozumem“ za ušlechtilý nebo hloupý?

Pár případů:

  • Japonští samurajové raději páchali sebevraždu, než aby žili s hanbou porážky
  • Kdokoli, kdo vyřkne větu „Když to uděláme, budeme stejní jako oni.“
  • Postavy v seriálu „Hvězná brána“, které slíbí masové vražedkyni (která se netají tím, že bude zabíjet dál) svobodu výměnou za informaci, která jim pomůže zachránit kamaráda… a pak ji vážně nechají jít

Nejlepší odpověď
annas

Překlad slova samuraj je: „Ten, jenž slouží.“ Nevím, zda lze zcela souhlasit se samurajským pohledem na čestnou smrt, ale je třeba brát že jejich „tělo“, tedy obratnost, síla byla v souladu s jejich duchem, tedy cit, oddanosti. To je ovlivnilo více než rozum. Smrt kvůli někomu či něčemu , to bylyh odnoty, na nichž se ve středověku stavělo. Jenže komu komu či čemu sloužily.? Jiný kraj, jiný mrav.

Hvězdné války neznám, takže neřeším.

Ale nadarmo se neříká, že „Každý kdo má v hlavě zdravý rozum, zachovává si čest slušného člověka. Rozum člověka zdržuje hněv jeho a jeho ctí je prominout provinění. “

Zachovat si čest podle mne znamená, že musím přijmout a uznat osobní odpovědnost za vlastní jednání které si zdůvodním rozumem. N epodlehnout emocím či být poslušným jedincem, který se často nechá zmanipulovat.

Napadll mě obraz hrdinů v literatuře z olbdobí klasicismu. Rozum, čest a povinnost rozhodovaly o životě na úkor citu či lásky.

Domnívám se, že v člověku se se odehrává konflikt mez různými duševními postupy – cit x rozum, láska x nenávist, rozum x čest. .Zvítězit byl měla povinnost vykonat určitý čin, který je v souladu s mým rozumem a neodporuje cti.

Proto se domnívám, že čest souvisí s rozumem. Čest rodí rozum, rozum rodí čest.

Další odpovědi
anonym

Po válce USA nevydaly osoby, válečné zločince, když pro ně budou pracovat.

Kelt

Záleží jaké máš hodnotový systém. Věty typu Nejsme jako oni – viz Václav Havel byly řečeny v euforii, v nadšení. Bohužel toto nadšení už u lidí vyprchalo. Ideály, které lidé v roce 1989 měli, nebyly naplněny, realita vypadá úplně jinak.

Psychotic

česílko: To je zase opačný extrém – úplné potlačení spravedlnosti pro utilitu.